İnsanlık Japonya'ya teşekkür borçlu

İnsanlık Japonya'ya teşekkür borçlu

Japonya ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi, salı günü yaptığı açıklama neticesinde yeni tip koronavirüs pandemisi nedeniyle 24 Temmuz'da başlaması gereken Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları'nı erteleme kararı aldı. Bu gerçekten önemli ve zor bir durum.

Her ne kadar oyunlar 1916, 1940 ve 1944'te üç kez savaşlar başta olmak üzere farklı nedenlerle ertelense de 120 yıllık olimpiyat oyunları açısından bir ilk olma özelliği taşıyor.

Baştan söylemek gerekli: Bu karar son derece doğrudur. Netice kontrol altına alınmadığı takdirde pandemi iki kez tanık olunan dünya savaşlarından bile daha tehlikeli ve daha kapsamlı olabilir. Etkilenen ülke sayısı ve virüsün yayılmasının neden olduğu sosyal ve ekonomik şok dalgaları göz önüne alınırsa Tokyo Olimpiyatlar'nı ertelemenin ne derece zor ama bir o kadar da doğru karar olduğu anlaşılır.

EN DEĞERLİ ŞEY İNSAN HAYATI

Sonuçta, hiçbir şey insanların yaşamlarından daha önemli değildir. Oyunları ertelemek sadece sporcuların, izleyicilerin ve oyunlara katılan herkesin sağlığını korumakla kalmaz, aynı zamanda virüsün bir yerden başka bir yere bulaşmasını da azaltır. Sadece spor penceresinden bakarsak dahi pandemi hali hazırda neredeyse tüm sporcuların hazırlık sürecini ve kalifikasyonlarına büyük oranda darbe vurdu.

Şüphesiz ki, oyunların ertelenmesi sadece Tokyo Olimpiyat Stadyumu'nu 1,45 milyar dolara inşa eden, son derece titizlikle altyapıyı ve diğer spor tesislerini yenileyen Japonya için büyük bir darbe. En azından kısa vadede Japonya bunun kaybını hissedecek.

TOKYO'NUN YANINDA DURMA ZAMANI

Uluslararası toplum ertelenmesine rağmen yaptığı her şey için Japonya'ya büyük bir "teşekkür" borçludur ve ahlaki olarak Tokyo'nun arkasında durmak zorundadır.  Bu yüzden olimpiyatlar 2021'de gerçekleşmesine rağmen Tokyo 2020 adıyla anılacak. Olimpiyat ateşi Japonya'da saklanacak ve sergilenecek.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin bildirgesinde değinildiği gibi "Dünya'nın geçirdiği bu zamanlarda Tokyo'daki Olimpiyat Oyunları tünelin sonundaki ışığı gösteren bir umut ateşi olabilir."

Önümüzdeki yaz Tokyo'da düzenlenecek Olimpiyat Oyunları'nı tüm insanlık ailesi olarak dört gözle bekliyoruz.

Kaynak: China Daily