İngiltere'den Putin'e Covid-19 aşısı zirvesine davet

İngiltere'den Putin'e Covid-19 aşısı zirvesine davet

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının geliştirilmesine ilişkin internet üzerinden düzenlenecek uluslararası zirveye katılmaya davet etti.

İngiltere Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamaya göre, İngiltere Başbakanı Johnson ve Rusya Devlet Başkanı Putin arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti.  

İngiltere Başbakanlık Ofisi Sözcüsü, görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

"Başbakan, Başkan Putin'i, İngiltere'nin haziran ayında online olarak gerçekleştireceği, dünyanın en yoksul ülkelerinde sağlık sistemlerinin güçlendirilmesi ve koronavirüsle mücadele etmeyi amaçlayan Dünya Aşı Zirvesi'ne katılmaya davet etti."

Johnson'ın, Rus lidere iki ülke arasındaki diyaloğun sürdürülmesi gerektiği ancak daha fazla ilerleme için bazı engeller olduğunu söylediğini belirten sözcü, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:  

"Başbakan, bugün zaferin 75. yıl dönümü vesilesiyle Başkan Putin ile görüştü. İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz ve Rus birlikleri arasındaki iş birliğinin önemine vurgu yaparak hayatını kaybedenlerin kahramanlığı ve fedakârlığına saygılarını ifade ettiler."

Kaynak: Sputnik Türkiye