İngiltere'de Covid-19 takip sistemi devreye giriyor

İngiltere'de Covid-19 takip sistemi devreye giriyor

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, düzenlediği basın toplantısında, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelenin yeni aşamasının en önemli ayağını oluşturacağını belirttiği temaslı takip sisteminin yarından itibaren devreye gireceğini söyledi.

Sistem kapsamında Covid-19 testi pozitif çıkan kişilerle aynı evi paylaşan veya 2 metreden yakın bir mesafede 15 dakikadan fazla kalanlarla irtibat kurulacağını ve bunlardan kendilerini 14 gün süreyle eve kapatmalarının isteneceğini kaydetti. Eve kapanmayla ilgili olarak bu aşamada bir yaptırım olmayacağını belirten Hancock, uygulamada aksamalar olması durumunda yaptırımların da gündeme geleceğini vurguladı.

Hancock, alınan kararla Covid-19 semptomları gösteren herkesin artık yaş sınırı olmaksızın test yaptırabileceğini de aktardı.

Hancock, temaslı takip sisteminin işlemesine bağlı olarak gelecek haftalardan itibaren genel sokağa çıkma kısıtlamalarının yerine, mahalli ve bireysel sokağa çıkma kısıtlamalarına gidileceği bilgisini verdi.

İngiltere'de salgınla mücadeleye dönük kısıtlamaların esnetilmesi kapsamında 1 Haziran'dan itibaren ilkokulların ilk ve son sınıfları yeniden açılacak. Ayrıca açık hava pazarlarının faaliyetine izin verilecek. Ülkede 15 Haziran'dan itibaren perakende dükkânlarının da sosyal mesafe ve hijyen şatlarını yerine getirmek koşuluyla açılması bekleniyor.

Öte yandan, ülkeye yurt dışından geleceklere yönelik, 8 Haziran'dan itibaren 14 günlük karantina uygulamasına gidilecek.

İngiliz hükümeti temaslı takip sisteminde görev yapması için 25 bin kişiyi işe almıştı.