Hindistan'da mayısta 6,4 milyon vaka bulunduğu tahmin ediliyor

Hindistan'da mayısta 6,4 milyon vaka bulunduğu tahmin ediliyor

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka sayısı 4,5 milyonu aşan Hindistan'da yapılan son araştırmada, ülkede mayıs ayında 6,4 milyon Covid-19 vakasının olduğu tahmininde bulunuldu.

Hint Tıbbi Araştırma dergisinde, 11 Mayıs-4 Haziran tarihlerinde yürütülen ve 28 bin kişiyi kapsayan kan tahlili araştırması yayımlandı.

Araştırmada, ülkedeki yetişkinlerin yüzde 0,73'ünde Covid-19'a karşı üretilen immünoglobülin G (IgG) antikorları bulunduğu saptanırken, bu sonuçlardan hareketle mayıs başlarında, 6 milyon 468 bin 388 kişinin Covid-19 taşıdığının tahmin edildiği belirtildi. Hindistan'daki resmi vaka sayıları, mayıs ayı ortalarında 100 binin altında kaydedilmişti.

Araştırmada, ülkedeki birçok bölgede düşük yaygınlık görüldüğü ve bu durumun, Hindistan'ın salgının henüz erken safhalarında olduğu anlamına geldiği vurgulandı.

Nüfusun çoğunun hâlâ virüse karşı duyarlı olduğuna dikkat çekildiği araştırmada, kamu sağlığı stratejisinin kaçınılmaz vaka artışları karşısında bir plana gereksinim duyduğuna işaret edildi.

Araştırma, Hindistan'da günlük vaka sayılarının 95 binin üzerinde seyrettiği bir dönemde yayımlandı.

Uzmanlar, eylül sonuna değin Hindistan'ın dünyada en çok vaka görülen Amerika Birleşik Devletleri'ni (ABD) geçeceği öngörüsünde bulunuyor.