Güney Kore'de ulaşım araçlarında maske zorunluluğu getirildi

Güney Kore'de ulaşım araçlarında maske zorunluluğu getirildi

Güney Kore'de (Kore Cumhuriyeti) yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınından korunmak için ulaşım araçlarında maske takma zorunluluğu getirildi.

Güney Kore Sağlık Bakanlığı yetkilisi Yoon Tae Ho, 27 Mayıs'tan itibaren tüm kent içi toplu taşıma araçları ve taksiler ile iç ve dış hat uçuşlarında yolcuların maske takmasının zorunlu olacağını bildirdi. Ho, metro kondüktörleri ile otobüs ve taksi şoförlerinin maske takmayan yolcuları araçlarına alamayacağını, bu kişilerin yasağı uygulamakla yükümlü olacaklarını kaydetti.

Haziran başından itibaren bar, kareoke bar, gece kulübü, konser mekânı ve spor salonu gibi riskli işletmelerin sahiplerine QR kodlu mobil yazılımlar verilerek müşterilerini kaydetmelerinin isteneceğini bildiren Ho, böylece o mekânda herhangi bir yayılma olması halinde kolay takip yapılmasının sağlanacağı bilgisini paylaştı.

Covid-19 salgınının ortaya çıktığı Çin'e coğrafi yakınlığı nedeniyle virüsün ilk yayıldığı ülkeler arasında olan Güney Kore, tekil vakaların temaslarının izinin titizlikle sürülerek önlemler alınması sayesinde salgını büyük ölçüde kontrol altına almayı başarmıştı. Ancak karantina tedbirlerinin kaldırılması ve eğlence mekânlarının yeniden açılmasıyla Seul'deki gece kulüplerini ziyaret eden kişiler arasında Covid-19 vakaları görülmüş, virüsün yayılma tehlikesi yeniden gündeme gelmişti.

Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (KCDC) verilerine göre, ülkede bugüne dek 11 bin 206 vaka görülürken, 267 kişi hayatını kaybetti, 10 bin 226 kişi de iyileşti.