Fauci sürü bağışıklığına itiraz etti

Fauci sürü bağışıklığına itiraz etti

Dr. Anthony Fauci, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) koronavirüse karşı mücadelesinde sürü bağışıklığını benimsememesi gerektiğini savundu. Fauci'nin açıklamasının öncesinde üst düzey bir Beyaz Saray danışmanı bu stratejiyi savunmuştu.

Ülkenin en yetkin bulaşıcı hastalık uzmanı Fauci, MSNBC'ye verdiği demeçte, "Henüz o noktada değiliz. Bu bizim kullandığımız temel bir strateji değil." dedi.

Fauci, "Beyaz Saray koronavirüs görev gücüyle açıkça ifade ettiğimiz ve uyguladığımız temel strateji, önleyebileceğiniz kadar çok enfeksiyonu önlemeye çalışmaktır." diye konuştu.

TRUMP'IN DANIŞMANINA KARŞI ÇIKTI

Fauci'nin bu sözleri, Trump'ın yeni sağlık danışmanı Dr. Scott Atlas'ın tam tersi mesajlarının üzerine geldi. Bulaşıcı hastalıklar veya epidemiyoloji konusunda uzmanlığı olmayan bir doktor olarak Atlas, pandeminin tehdidi ve koronavirüsle ilgili kısıtlamalar konusunda daha ümitvar değerlendirmeleriyle tanınıyor.

Washington Post, pazartesi günü Atlas'ın Beyaz Saray'ı sürmekte olan halk sağlığı krizini hafifletmek için sürü bağışıklığını benimsemeye çağırdığını yazdı. Strateji, hastalığa karşı yaygın bir direnç oluşturmak için çoğu Amerikalının Covid-19 ile enfekte olmasına izin vermeyi gerektiriyor.

Fauci ve diğer halk sağlığı uzmanları, çok sayıda ölümle sonuçlanacak olan bu yaklaşıma karşı çıkıyor. Bunun yerine, bir aşı mevcut olduğunda nüfusun önemli bir yüzdesini aşılayarak sürü bağışıklığına ulaşmayı tercih ediyorlar.

Dr. Fauci "Asla insanların sürü bağışıklığı kazanmaları için enfekte olmasına izin vermek istemiyoruz; bu kesinlikle benim yaklaşımım değil." dedi.