DSÖ'den Çin'in salgınla mücadelesine övgü

DSÖ'den Çin'in salgınla mücadelesine övgü

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilileri, dün Cenevre'de düzenlenen Covid-19 pandemisi konulu basın toplantısında, Çin'de 20 günü aşkın bir süredir yerel vaka tespit edilmediğini kaydederek, Çin'i bu başarısından dolayı tebrik etti.

DSÖ Genel Direktörü'nün Danışmanı Bruce Alyward, Çin'in salgının üstesinden başarıyla gelmesinin nedenlerini özetledi.

Çin hükümetinin çeşitli düzeylerdeki kamu sağlığı tesislerine büyük bütçe ayırarak bu tesisleri geliştirmesinin salgına karşı galibiyetinde önemli rol oynadığına işaret eden Alyward, ayrıca Çin vatandaşlarının da sorumlu davranarak, farklı mekânlarda fiziki mesafeyi koruyup salgını önleme tedbirlerine uyduğunu belirtti.

Alyward, Çin'in vaka sayısı azaldıktan sonra da salgınla mücadele kabiliyetini güçlendirmeyi sürdürdüğünü sözlerine ekledi.

Şubat ayında Çin'de incelemelerde bulunan DSÖ Acil Hastalıklar Programı Başkanı Maria van Kerkhove ise, Çin'deki kamu sağlık kurumları, salgını kontrol mekanizması ve sağlık personelinin kabiliyeti ile direncinin kendisinde derin izlenim bıraktığını söyledi.

Maria van Kerkhove, Çin hükümetinin salgının ortaya çıkmasından itibaren aldığı tedbirlerin pek çok ülkeye örnek teşkil ettiğini söyledi.

DSÖ Acil Durum Programı Direktörü Dr. Michael Ryan, Çin'deki mahalleler, bilimsel araştırma kuruluşları ve kamu sağlık birimleri arasındaki koordinasyon sayesinde salgınla mücadelede büyük başarı elde edildiğinin altını çizdi.

Ryan, salgının dünya genelinde kökü kazınana kadar önlemlerin gevşetilmemesi ve yurt dışından gelen vakalara karşı daha dikkatli olunması gerektiğini sözlerine ekledi.