DSÖ Genel Direktörü Thedros konuştu

DSÖ Genel Direktörü Thedros konuştu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ yönetim kurulu toplantısında Covid-19 pandemisine yönelik açıklamalarda bulundu. Thedros, "DSÖ, yeni koronavirüsün ortaya çıkmasından bu yana hiç durmadan, gece-gündüz çalıştı,194 üye ülkeyi virüsün evrimi hakkında bilgilendirerek teknik danışmanlık sağladı. Global pandemiye gece-gündüz çalışarak, üye ülkelere teknik önerilerde bulunarak, her türlü kaynağı seferber ederek, koordine ederek ve daha da fazlasıyla cevap verdik." ifadelerini kullandı.

Thedros ayrıca, "Şu ana kadar DSÖ'nün Covid-19 programlarına 800 milyon dolar kaynak sağlandı ancak 900 milyon dolardan da fazla açık bırakılmış durumda." ifadelerini kullandı.

ELEŞTİRİLER PEŞİ SIRA GELDİ DSÖ'YE SORUŞTURMA BAŞLATILACAK

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, 320 binden fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. DSÖ'nün bu salgına karşı aldığı önlemler ve salgını yönetiş biçimi ise dünya kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor. İsviçre'nin Cenevre kentinde salgın nedeniyle nedeniyle görüntülü konferans yoluyla düzenlenen DSÖ'nün yıllık toplantısında Birleşmiş Milletler üyesi 194 ülke, DSÖ'nün koronavirüs salgınını yönetimi, virüsün kaynağı ve insandan insana nasıl bulaştığı konusunda uluslararası bağımsız bir soruşturma yapılması kararını verdi.

SORUŞTURMANIN AMACI BENZER OLAYLARIN RİSKİNİ AZALTMAK

Söz konusu soruşturmanın amacının, benzer salgın olaylarının riskini azaltmak olduğu ifade edildi. Buna ek olarak, hayvanlarda ve insanlarda koronavirüs enfeksiyonunun nasıl önleneceği ve yeni zoonotik (hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar) rezervuarların oluşumunun nasıl önleneceği hakkında rehberlik sağlamak olduğu ifade edildi.

ÜLKELERİN SORUŞTURMA KARARINA TEPKİLERİ NE OLDU?

Avustralya Sağlık Bakanı Greg Hunt, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, söz konusu soruşturma kararının alınması nedeniyle mutlu olduğunu ifade etti. Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Sözcüsü Virginie Battu-Henriksson basına yaptığı açıklamada, "Bu dayanışma zamanıdır, parmakla işaret etme veya çok taraflı iş birliğini baltalama zamanı değil." ifadelerini kullandı.