Dolu hastanelere çözüm teletıp mı?

Dolu hastanelere çözüm teletıp mı?

Yeni tip koronavirüshayatımızı hayal edebileceğimizden daha fazla değiştirdi. Gündelik hayatımızda en çok karşılaştığımız sıkıntılardan biri de hastanelerdeki aşırı yoğunluk. Neticede dünya çapında hastanelerin temel gündemi yeni tip koronavirüs ile mücadele olsa da bu diğer rahatsızlıkların meydana çıkmayacağı anlamına gelmiyor. İnsanlar hastanelerde farklı gerekçelerle hizmet alırken bir anda kendilerini salgının ortasında da bulabilirler.

Bugünler, sağlık alanı da dahil olmak üzere enfeksiyon zincirini kurmak için her türlü kişisel teması kısıtlama zamanı. Buna karşın sosyal mesafemizi korurken tıbbi yardımı nasıl alacağımız üzerinde düşünmeliyiz. Bu kapsamda teletıp çözüm olabilir.

GÜVEN EKSİKLİĞİ GİDERİLMELİDİR

Teletıp, farklı teknolojik kaynaklardan yararlanarak uzaktan tıp pratiğini ifade eder. Bunlar telefon görüşmeleri, elektronik postlar, uygulamalar ev diğer iletişim araçlarını içinde barındırır. Hastalar bir sağlık uzmanı ile gerçek zamanlı olarak görüşme yapabilir. Bunların başında elbette Telekom danışmanlık hizmetleri gelmektedir. Telemonoring ise durumu hastaneyi yatmayı gerektirmeyen ancak gözetlenmesi gereken insanlara sunulacak hizmetler arasında yer alır.

Elbette teletıpta temas olmadığı için güven eksikliği ve veri hırsızlığı ihtimalinden dolayı gizlilik kaygısı bulunmaktadır. Bütün bunlar gerçek ve bu nedenle teletıp konusunda bir çerçeve çizilmesi, kurumsal bir standartlaşmaya gidilmesi gerektiği ortadır. Buna karşın yeni tip koronavirüs gibi kritik koşullar altında diğer seçeneklerle kıyaslandığında teletıp topluma sistematik hizmet sunacak bir kanal olarak görülüyor.

ÇİN 3 ÖNLEM GELİŞTİRDİ

Teletıp Çin için yeni bir uygulama değil. Ülkede yürütülen büyük sağlık reformları çerçevesinde (Health China 2000) etkileyici bir teletıp ağı tesis edildi. Çin gibi devasa bir ülke için böyle bir sistemin zorunluğu olduğu ortada çünkü özellikle kırsal bölgelerde yaşayan insanların sürekli olarak hastanelere gitmek gibi bir lüksü yok. Bu insanların birçoğu uzman doktor hatta prastisyen hekim sıkıntısı çekiyor.

2018 yılında Çin Ulusal Sağlık Komisyonu (NHC), teletıp için üç önemli idari önlem yayınladı. Bunlar; İnternet Tabanlı Tanı ve Tedavinin Uygulanması için Önlemler, İnternet Hastanelerinin Yönetimine İlişkin Önlemler ve Teletıp Uygulanması için Önlemler olarak sıralanmaktadır.

Çin örneği muhtemelen diğer ülkeler tarafından da taklit edilecektir. ABD'de yeni sağlık çalışmaları neticesinde yaşlıların kendilerini riske atmadan tıbbi yardıma erişmelerine yardımcı olacağını duyurdu.

SALGIN GEÇER TELETIP KALIR

Yeni tip koronavirüs pandemi sonunda yok olacak. İnsanlığın karşılaşacağı birçok zarara rağmen, başarılar ve keşifler de bu süreçte yanımızda olacak ve belki teletıp da bunlardan birisi olabilir.

İlerleyen yıllarda teletıp büyük ihtimalle hayatımızda kalacak ve biri parçamız olacak. Günün sonunda geleneksel doktor-hasta ilişkilerinin değişmesi anlamına gelecektir. Doktorlar için yeni tıbbi standartlar üzerinde şimdiden düşünülmesinde fayda vardır.

Kaynak: China Daily