Covid-19 savaşını kazanmakta altın anahtar “iş birliği”

Covid-19 savaşını kazanmakta altın anahtar “iş birliği”

Her ne kadar birçok ülkede yeni koronavirüs (Covid-19) vakaları hâlâ yükseliyor olsa da, paniği virüsün kendisinden daha hızlı yayılıyor. Çin'in de gösterdiği gibi, doğru önlemler kullanılarak salgın önlenebilir. Hastalığın yayılmasını kontrol altına almak ve önlemek için uluslararası koordinasyon ve işbirliği çok önemlidir.

Bir halk sağlığı acil durumu her insan için bir tehlike oluşturur. Bu nedenle toplum ve ekonomi üzerinde geniş yankılara neden olabilir. Hükümetler ve toplumun tüm kesimleri, acil sağlık durumuyla başa çıkmak için her düzeyde önlem almak zorundadır. Ancak ABD liderlik eksikliği nedeniyle, böyle bir adım atamadı. 

ORTAK ZORLUKLARLA BİRLİKTE MÜCADELE

Dünyadaki ülkeler, ekonomik küreselleşme nedeniyle birbiriyle yakından bağlantılıdır. Bu nedenle dünya çapında kapsamlı ve koordineli önlemler almadan virüsün küresel yayılımını kontrol etmek zor olacaktır. Bu, pandemiye karşı verilen savaşı kazanmak için farklı ülkeler, uluslararası kuruluşlar ve özel sektör arasındaki iş birliğini ve koordinasyonu kritik hale getiriyor.

Küreselleşme çağında, ortak zorlukları birlikte karşılamamız gerekiyor. Virüse karşı savaşı kazanmak için, uluslararası toplum birlikte toplanmalı ve bir dizi acil önlem alınmalıdır.

Başlangıç ​​olarak, hükümetler ve uluslararası örgütler de dahil olmak üzere uluslararası toplum, insanların virüs ve pandeminin derinliği ve kapsamı hakkında doğru ve zamanında bilgi almasını sağlamalıdır. Halkın panik seviyesini yükselten ve ırkçılık ve yabancı düşmanlığına yol açan yanlış bilgiler engellemeli.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), sosyal medya platformlarına da hastalık hakkında ortaya atılan yanlış bilgi ve söylentiler ile mücadele edilmesi yönünde çağrıda bulundu.

DİĞER ÜLKELERE YARDIM ETMEK

Pazartesi itibariyle, virüsün 340 binden fazla insanı enfekte etmesi ve 14 binden fazla insanı öldürülmesi, küresel halk sağlığı yönetişim sisteminin yetersizliğini yansıtıyor. Bu sadece küresel iş birliği ve koordinasyon ile aşılabilecek bir sorun. Ülkedeki salgını neredeyse kontrol altına alan Çin hükümeti, ciddi şekilde etkilenen bazı ülkelere yardım gönderdi.

Çin, salgını büyük ölçüde ülke içinde tutmayı başardı. Tüm kaynaklarını harekete geçirdi ve kapsamlı sıkı önleme ve kontrol önlemlerini kararlı bir şekilde uyguladı. Bu da virüse karşı mücadelede küresel güveni artırdı.

Bu nedenle, uluslararası topluluk, koronavirüs salgını bir uyandırma çağrısı olarak görmeli ve insanlık için ortak bir geleceği olan topluluk oluşturmaya yardımcı olmalı.

Kaynak: China Daily