Covid-19 ile ertelenen “2020 Tokyo Olimpiyatları”

Covid-19 ile ertelenen “2020 Tokyo Olimpiyatları”

Yeni koronavirüs pandemisi birçok ülkede yayılmaya devam ederken, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Tokyo 2020 Olimpiyatlarının, 2021 yazından sonra yeniden planlanması gerektiğini duyurdular. China Daily'den LiuJianna iki uzmana bu konu hakkındaki görüşlerini sordu. Sizler için alıntılıyoruz:

OLİMPİYATLAR VE KAMU YARARI İÇİN BİLEŞME ZAMANI

Tokyo Olimpiyatlarının ertelenmesi kararı Covid-19 pandemisi ile mücadelede kamu yararı için alındı. Olimpiyatların ne kadar erteleneceğine gelince, önümüzdeki aylarda salgının durumuna bağlı. Ancak olimpiyat oyunları ne kadar uzun süre ertelenirse, Tokyo için yatırım yapan birçok kurum kuruluşun zararı o kadar büyük olacak.

Dahası, Tokyo'nun turizm endüstrisi (aslında Japonya turizm endüstrisinin tamamına denk), koronavirüs salgını tarafından zaten ele geçirilenden daha büyük bir darbeye maruz kalacak.

Bu nedenle, Japonya salgını içeride kontrol etmek için elinden geleni yapmalı ve mücadele için diğer ülkelerle el ele vermelidir. Bazı ülkelerdeki bazı politikacıların yeni koronavirüs ile küresel mücadeledeki rolü hayal kırıklığı yaratıyor. Çünkü virüse karşı küresel mücadeleye katılmak yerine pandemi ile suçlama oyunu oynuyorlar.

Bencilliğe düşme ve bölünmeler yaratmanın zamanı değil, birleşme ve iş birliğine odaklanma zamanı. Sadece birleşik bir mücadele "Olimpiyat ruhunu" koruyabilir ve virüse karşı bir zafer sağlayabilir.

Profesör ZhouWeisheng, Ritsumeikan Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi

HİÇ OLMAMAKTANSA GEÇ OLMASI DAHA İYİ

Olimpiyat oyunları modern zamanda ilk kez ertelendi.

Ancak önümüzdeki sıkı spor takvimi göz önüne alındığında bu ertelemeler, Dünya Atletizm Şampiyonası, 2021 Dünya Yüzme Şampiyonası, Beijing Kış Olimpiyatları ve Asya Oyunları 2022 içinde gündeme gelebilir.

Ancak Tokyo Oyunlarının ertelenmesini rasyonel olarak değerlendirmek ve sorumsuz açıklamalar yapmaktan kaçınmak önemli. Çünkü bu tür eylemler Olimpiyatın birlik ve uyum ruhunu ihlal eder.

En önemlisi, sporun güzellikleri ve ahlakı ile insanları salgına karşı verilen bu mücadelede bir araya getirmek olacak.

Profesör YiJiandong, Wenzhou Üniversitesi