Bulgaristan Başbakanı, Covid-19 şüphesiyle kendisini izole etti

Bulgaristan Başbakanı, Covid-19 şüphesiyle kendisini izole etti

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, yeni tip koronavirüs (Covid-19) testi pozitif çıkan Bölgesel Geliştirme Bakan Yardımcısı Nikolay Nankov ile aynı mekânda bulunduğu gerekçesiyle kendisini izole edeceğini açıkladı.

Borisov, yaptığı açıklamada, Covid-19 testinin negatif çıktığını fakat riskli bir ortamda bulunduğu gerekçesiyle kendi isteği ile karantinada kalacağını bildirdi.

Ülkedeki Covid-19 talimatlarına göre Borisov'un test sonucu negatif olsa da Covid-19 vakasıyla aynı ortamda bulunması dolayısıyla 10 gün karantinada kalması gerekiyor.

Salgına rağmen maske kullanmayan Borisov, hafta başında Nankov ve çok sayıda belediye başkanıyla bir toplantıda bir araya gelmişti. Toplantıda kimsenin maske takmaması dikkati çekmişti.

Ülkede vaka sayılarının artmaya devam etmesi üzerine Sağlık Bakanlığı tarafından dün açıklanan kararla açık ve kapalı kamusal alanlarında maske zorunluluğu getirilmişti.

Nüfusu 6,9 milyon olan Bulgaristan'da günlük vaka sayısı 1000'in üzerinde seyrederken, toplam vaka sayısı 35 bini geçti. Ülkede Covid-19'dan toplam ölü sayısı da 1064'e ulaştı.