Beyaz Saray Covid-19 ekibinden Washington ve çevresi için uyarı

Beyaz Saray Covid-19 ekibinden Washington ve çevresi için uyarı

Beyaz Saray bünyesinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadelenin koordinasyonu için kurulan Covid-19 ile Mücadele Görev Gücü Direktörü Deborah Birx, Beyaz Saray'daki basın toplantısında, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (ABD) salgının son durumu hakkında açıklamalarda bulundu.

Ülkede bazı bölgelerde düşen vakalara rağmen hâlâ bazı bölgelerin risk altında olduğunu vurgulayan Birx, "Washington DC ve çevresinde hâlâ çok yüksek yeni vaka oranları çıkıyor. Bu bölge şu anda en çok yeni vakanın ortaya çıktığı yer." bilgisini paylaştı.

Deborah Birx, Baltimore, Chicago ve Minneapolis gibi kentlerde de hâlâ yüksek oranda vakalara rastladıklarının altını çizerek, sosyal mesafenin korunmasının çok büyük önem taşıdığını belirtti.

Pazartesi gününün "Anma Günü" olması nedeniyle bugünden itibaren ABD'de 3 gün tatil olacağına işaret eden Birx, "Bu tatilde golf oynayabilirsiniz, dışarıya çıkabilirsiniz, sahile gidebilirsiniz ancak birbirinizle sosyal mesafeyi koruyun." dedi.

Deborah Birx, Donald Trump'ın eyalet valilerine yaptığı "ibadethaneleri açın" çağrısına da atıfta bulunarak, "İbadethanelerin cemaatlerini korumak istediğini biliyoruz. Yüksek Covid-19 vaka oranına sahip olan yerler, bu hafta sonu ibadethaneleri açmamayı düşünebilir." değerlendirmesinde bulundu.