Acil hastalık uzmanı: Covid-19 aşısının acil kullanımı makul

Acil hastalık uzmanı: Covid-19 aşısının acil kullanımı makul

Çin'de çok sayıda kişi Covid-19'a karşı acil kullanım kapsamında aşılandı. Nihai onaylar alınmadan aşının kullanılması tartışmalı bir konu. Bu tartışmalara karşın, Çin Hastalık Kontrol Merkezi Danışmanı Lance Rodeweald, aşının acil kullanımının makul olduğunu belirtti.

Lance Rodewald, şu ana kadar bütün Covid-19 aşılarının güvenli bağışıklık nitelikleri gösterdiğini, fakat bağışıklık süresi ve nihai etkinlik gibi kritik sonuçlar elde etmek için uzun vadeli araştırma yapılması gerektiğini kaydetti.

Lance Rodewald konuyla ilgili olarak CGTN televizyonuna açıklama yaptı.

CGTN: Çin'in Covid-19 aşılarını yüksek riskli gruplara açma kararı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Lance Rodewald: Hatırlamamız gereken bir şey, bir pandemi içinde bulunmamızdır. Çin'de virüsle temasa geçme riski yüksek olan kitleler var. Şu an aşı vardır. 3. Faz klinik testindeki aşılar büyük güven veriyor. Aşılar birinci ve ikinci aşamaları geçmişti. Bu aşının belli ölçüde güvenlik ve bağışıklık niteliğine sahip olduğu anlamına geliyor. Bu sonuçlar üçüncü faz klinik denemelerine katılan yüz binlerce kişiye de güven veriyor.

CGTN: Bütün Covid-19 aşıları arasında en etkili olanının hangisi olduğunu düşünüyorsunuz?

Lance Rodewald: Covid-19 aşısının nihai etkinliği ve koruma süresi, yani bir kişi aşılandıktan sonra ne kadar sürede korunabiliyor? Bunun cevabını bulmak uzun zaman alacaktır. Yani bir aşı 3 veya 6 yıl boyunca koruma sağlarsa, bunu anlamak en az 6 yıl alacak. Bu nedenle bu aşıların başka bir açıdan değerlendirilebileceğini düşünüyorum. Dünya Sağlık Örgütü yararlı olan aşının özelliklerini tanımlayan bir hedef ürün profilini geliştirmiştir. Şu ana kadar, Çin ve dünyanın diğer ülkeleri bu üretim profiline ulaşmak için çaba gösteriyor.