ABD'de ilk Covid-19 aşısının bugün resmen onaylanması bekleniyor

ABD'de ilk Covid-19 aşısının bugün resmen onaylanması bekleniyor

FDA bünyesindeki bağımsız uzmanlardan oluşan düzenleyici kurul, Pfizer/BioNTech'in ürettiği Covid-19 aşısının onaylanıp onaylanmayacağını görüşecek. Aşının onaylanması halinde en erken yarın eyaletlere dağıtımına geçilmesi bekleniyor. 

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) bünyesindeki bağımsız uzmanlardan oluşan düzenleyici kurul, bugün yapacağı toplantıda Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının onay sürecindeki son aşamayı değerlendirecek.

Aşının güvenilirliğinin ele alınacağı ve gün boyu sürmesi beklenen toplantının sonunda, BNT162b2 olarak bilinen Pfizer ve BioNTech ortaklığındaki ülkenin ilk Covid-19 aşısına FDA'nın izin vermesinin gerekip gerekmediği oylanacak.

Kuruldan olumlu karar çıkması halinde FDA'nın en erken bu akşam aşıya resmen onay veren imzayı atabileceği ve aşıların en erken yarın dağıtımına başlanabileceği belirtiliyor.

FDA, 8 Aralık'ta yaptığı açıklamada, Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği Covid-19 aşısının "güvenilirliğini ve etkinliğini" doğrulamıştı. Açıklamada, yüzde 95 etkili olduğu belirtilen aşının ilk dozdan yaklaşık 10 gün sonra Covid-19'a karşı güçlü koruma sağladığı kaydedilerek aşının 21 gün arayla 30 mikrogramlık iki doz şeklinde uygulanması önerilmişti.

Pfizer ve BioNTech aşısı için bugün FDA bağımsız kurulundan izin çıkması halinde bu ay sonuna kadar ilk parti olarak eyaletlere 6,4 milyon doz dağıtılması ve iki doz aşılama uygulaması nedeniyle ilk etapta 3 milyon kişiyi kapsaması bekleniyor.