Zimbabwe ve Çin dostluğu derinleşiyor

Zimbabwe ve Çin dostluğu derinleşiyor

Zimbabwe Dışişleri ve Uluslararası Ticaret Bakanı Sibusiso Moyo, Çin'e yapacağı ziyaret öncesinde CGTN kanalına bir demeç verdi. Sizler için alıntılıyoruz:

Jeopolitik yorumcular arasında Çin'in Afrika'daki varlığına dair bazı tartışmalar var. Bazıları Çinlilerin demokrasiyi baltalamaya çalıştıklarını ileri sürüyor. Diğerleri Çin'i Afrika'yı geri ödenmesi çok zor bir borç tuzağına çektiği iddia ediyor. Çok az uzman Çin'in gerçekten Afrika'nın gelişimine önem verdiğine inanıyor. Uluslararası toplumda neredeyse hiç kimse Afrikalıların görüşlerini sormak istemiyor.

ÇİN AFRİKA'DA SÖMÜRGECİ DEĞİL

Zimbabwe buna en açık örnek. Çin için bir dost ve kardeş ülke olan Zimbabwe Çin'e birçok şey borçlu. 1970'lerin sonunda Zimbabwe'de yaşanan demokrasi hareketinin en büyük destekçisi Çin Halk Cumhuriyeti olmuştu. Bu, Çin'i Afrika uluslarına kendi kimliğini ve kendi yönetişim biçimini dayatmaya çalıştığını öne süren, hatta suçlayan bir anlatıyla pek uyuşmuyor. Çin mazlum halkların yardımına koşan bir ülke oldu.

Batı'nın ele geçirmeyi başaramadığı ve sömürgesinden kurtulduğu ülkelerin Çin ile ortak bir geleceğe doğru ilerlemesi Batılı devletlerin kin ve nefret beslemesine sebep oluyor. Batı hiçbir zaman Afrikalıların kendi kültürel mirasına ve inançlarına saygı duymadı. Kendi dillerini ve kültürlerini Afrika halkına direterek sömürge yoluna gittiler. Fakat, Çin hiçbir zaman böyle bir politika uygulamadı.

ÇİN KALKINMAYI DESTEKLİYOR

Çin'in özellikle Çin-Afrika İş Birliği Forumu'na destek vermesi ve Afrika'nın kendi kıta kalkınma planı olan "Gündem 2063"ü yaygınlaştırma çabalar ilişkileri güçlendiriyor. Öte yandan Hindistan, Güney Kore, Türkiye ve Rusya, Afrika'nın kalkınma ve entegrasyon gündemini ilerletmeyi amaçlarken, aynı zamanda kendi özel ve devlet şirketleri için yatırım ve ticaret fırsatları aramayı amaçlayan Afrika odaklı ortaklık forumlarını geliştirdiler. Bu ülkelerinde emekleri göz ardı edilemez.

Tüm bu gelişmeler Batı'nın Zimbabwe'ye "havuç ve sopa" oyununu hatırlatırken, örtülü olarak "kısıtlayıcı önlemler" (yaptırımlar) olarak adlandırdıkları şeyi uygulayarak Zimbabwe'yi köşeye sıkıştırmak istiyorlar.

Yani, eşitler arasında bir ilk olarak, uzun ve kesintisiz bir gerçek dostluk geçmişi ile, Çin'in Afrika için "tercih ortağı" olmaya devam edecek. Çünkü Çin, kıtanın sesine kulak veriyor ve saygı duyuyor.