Zarif, Kanadalı mevkidaşıyla Ukrayna uçağını görüştü

Zarif, Kanadalı mevkidaşıyla Ukrayna uçağını görüştü

Kanada ve İran dışişleri bakanlarının Umman'ın Muscat kentinde bir araya geldikleri bildirildi.

Kanada Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Adam Austen, yaptığı yazılı açıklamada, Kanada Dışişleri Bakanı François-Philippe Champagne'nin İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif ile Umman'da görüştüklerini belirtti.

İki bakanın uzunca bir toplantı gerçekleştirdiklerini kaydeden sözcü, görüşmenin ana gündeminin İran'ın sorumluluğunu kabul ettiği Ukrayna yolcu uçağı trajedisi olduğunu aktardı.

Adam Austen, açıklamasında şunları kaydetti:

"Bakan Zarif, bu korkunç trajedi için büyük pişmanlığını aktardı ve Bakan Champagne, bu hafta derinden yaralanan ve öfkeli olan kurban aileleriyle tanıştığını belirtti. Bakan Champagne, Londra'daki Canada House'da düzenlenen Ukrayna'nın düşürülen 752 sefer sayılı uçağındaki kurbanlar için Uluslararası Koordinasyon ve Müdahale Grubu görüşmelerine dair bir güncelleme yaptı. Bakanlar, Kanada ve diğer yas tutan ülkelerden yetkililer için İran'a tam erişim gerekliliğini görüştüler. Bunlar konsolosluk hizmetleri sunmak, mağdurların kimliğinin uluslararası standartlara uygun olarak belirlenmesini sağlamaya yardımcı olmak, kapsamlı ve şeffaf bir soruşturmaya katılmak olarak belirlendi.

Bakanlar ayrıca, İran'ın kabul ettiği kara kutu verilerinin şeffaf bir şekilde analiz edilmesi ihtiyacını tartıştı. Buna ek olarak, İran'ın mağdur ailelerine karşı tazminat da dâhil olmak üzere sahip olduğu görevi tartıştılar. Bakan Zarif, İran'la Kanada ve tüm yas tutan uluslarla çalışmaya devam ederken verdiği desteği dile getirdi. Bakan Champagne, İran'ın şu ana kadarki iş birliğine dikkati çekti ve bunun devam edeceği yönündeki umudunu dile getirdi. İki bakan, mağdurların aileleri için adaleti sağlamak amacıyla durum geliştikçe görüşmelerde bulunmaya devam etmeyi taahhüt ettiler.''

Kaynak: Sputnik Türkiye