Yorum: Silah satışı kozuyla Çin'e baskı yapmanın sonu iyi olmaz

Yorum: Silah satışı kozuyla Çin'e baskı yapmanın sonu iyi olmaz

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı, Taiwan'a 8 milyar ABD Doları tutarında 66 adet F-16 savaş uçağı ve ilgili donanımları satma kararını dün resmen Kongre'ye bildirdi.

ABD, bu girişimiyle uluslararası hukuku ve uluslararası ilişkilerin temel kurallarını ciddi şekilde ihlal ettiği gibi, Çin'in iç işlerine karışarak, Çin'in egemenliğine ve güvenlik çıkarlarına zarar verdi. Bu duruma kesinlikle karşı çıkan Çin, Taiwan'a silah satan ABD'li şirketlere yaptırım uygulamak dâhil, gerekli tüm önlemleri alarak çıkarlarını koruyacağını açıkladı.

"Taiwan kozu"nu kullanarak Çin'e baskı yapmak hiçbir işe yaramayacaktır. Çin, başından beri ticari anlaşmazlıkların çözüm sürecine başka sorunların eklenmemesi gerektiğini savunuyor. Bilhassa da Taiwan sorunu, Çin'in egemenliği ve toprak bütünlüğünün yanı sıra, ulusal temel çıkarlarını ilgilendiriyor. Herhangi bir dış gücün bu konudaki müdahalesine kesinlikle müsamaha göstermeyecek Çin, ABD'nin Taiwan ile herhangi bir şekilde resmi temas ve askeri ilişki kurmasına da kararlılıkla karşı çıkıyor.

40 yıldan fazla süredir devam eden reform ve dışa açılma uygulamalarından sonra Çin'in ana kesimi, Taiwan Boğazı'nın iki yakası arasındaki ilişkilerin gelişmesinin öncü ve yönlendirici gücü konumunda bulunuyor. Taiwan'ı Çin'i engellemek uğruna bir "piyon" olarak kullanmak da artık mümkün görünmüyor. Taiwan'ın geleceği vatanın bütünlüğüne, Taiwanlıların mutluluğu da tüm Çin ulusunun kalkınmasına bağlı.

"Taiwan kozu ile Çin'i engellemeye kalkışacak" herhangi bir güç, sadece kendine zarar verecektir ve bu girişiminden iyi bir sonuç alması olası değildir.