Yorum: Hong Kong'la ilgili karar bölgenin gelişmesine dair umutları tazeliyor

Yorum: Hong Kong'la ilgili karar bölgenin gelişmesine dair umutları tazeliyor

13. Çin Ulusal Halk Meclisi'nin (ÇUHM) 3. Toplantısı'nda sunulan Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde ulusal güvenliğin korunmasıyla ilgili karar taslağı, Hong Konglu vatandaşların desteğini kazandı.

Son 3 günde, Hong Kong'da söz konusu karar taslağına destek vermek için internet üzerinden düzenlenen kampanyada 1 milyon 100 bin imza toplandı. Bu karar taslağı, Hong Kong'un gelişmesi yönündeki umutları tazeledi.

Hong Kong'da zanlıların iadesini kolaylaştırmayı öngören yasa tasarısının sunulmasının ardından bölgeye şiddet olayları hâkim oldu. Az sayıdaki ayrılıkçı, bazı Batılı ülkelerdeki siyasetçilerin yardımıyla Hong Kong yönetiminin devrilmesi için birçok sabotaj planı uyguladı. Hong Kong, büyük bir kaosa sürüklendi.

Ancak, Hong Konglu tüm vatandaşlar, bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanmasını istiyor. Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde ulusal güvenliğin korunmasıyla ilgili karar taslağı, Hong Kong dahil olmak üzere tüm ülkenin en temel çıkarlarına uyuyor. Bütün Hong Kongluların meşru haklarını koruyan karar taslağı, bölgedeki vatandaşların da desteğini kazandı.

Son günlerde "Merkezi hükümet harekete geçerse Hong Kong kurtarılabilir" yönündeki görüş, Hong Kongluların genel yaklaşımı ve en basit arzusu oldu. Bu yılki hükümet çalışma raporunda, "Hong Kong ve Makao'nun ekonomilerinin geliştirilmesi, refah seviyelerinin yükseltilmesi ve iki bölgenin ulusal kalkınma planına daha iyi şekilde kenetlenmesi ile Hong Kong ve Makao'nun uzun vadeli refah ve istikrarının korunması" tekrar vurgulandı.

İki Toplantı öncesinde merkez bankası konumundaki Çin Halk Bankası dâhil olmak üzere dört kuruluş, Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi'nin inşasına finansal destek sağlanacağına dair bir açıklama yayımladı.

İlgili metinde, Hong Kong'un finans sektörüne destek verileceği, bölge ekonomisinin yeniden canlandırılması ve gençlerin hayallerini gerçekleştirebilmeleri için fırsatlar sağlanacağı, izlenecek bir dizi politikayla Hong Kong'un yeniden canlanarak refah ve istikrarını geri kazanacağı belirtildi.

Hong Kong'un en kısa sürede puslu günleri geride bırakmasını, umut dolu parlak günlere sahip olmasını sabırsızlıkla bekliyoruz!