Yorum: Görüşme neticeleri Çin-AB ilişkilerinin düzeyini yükseltecek

Yorum: Görüşme neticeleri Çin-AB ilişkilerinin düzeyini yükseltecek

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Avrupa Birliği'nin (AB) dönem başkanlığını yürüten Almanya'nın Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Komisyonu Başkanı Charles Michel ve AB Konseyi Başkanı Ursula von der Leyen ile dün video konferans yoluyla bir görüşme yaptı.

Xi Jinping, görüşmede Çin ve Avrupa Birliği'nin (AB) barış içinde bir arada yaşama, açık şekilde iş birliği, çok taraflılık, diyalog ve müzakere olmak üzere dört konuda ısrarcı olunması gerektiğini ortaya koydu. Xi'nin dört maddelik önerisi, Çin-AB kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerine yön verdi. İki taraf arasında varılan somut iş birliğine dair bir dizi mutabakat ise Çin ve AB'nin çok taraflılığı ve serbest ticareti kararlılıkla destekleyeceği mesajını iletti. İki taraf, küresel ekonominin canlanmasına dair güveni artırdı.

Xi Jinping'in önerileri; Çin'in en üst düzey liderinin, Çin ile AB ilişkilerinin gelişme istikametini daima stratejik bir zaviyeden ele aldığına işaret ediyor, iki tarafın ortak çıkarları üzerinde yoğunlaştığı için ortak kalkınmanın gerçekleşmesi bakımından büyük önem taşıyor.

Çinli liderin ileri sürdüğü önerileri takdirle değerlendiren AB tarafı, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) dâhil uluslararası teşkilatlar çerçevesinde Çin'le iş birliğini güçlendirmeye hazır olduklarını belirtti. AB, insan hakları konusunda ise Çin'le eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde diyalog kuracaklarını ifade etti.

İtalyan Roma Sergi Şirketi Müdürü Armando Soldaini, "Çin Cumhurbaşkanı Xi'nin işaret ettiği 4 nokta, Çin ve Avrupa arasındaki görüşme masasının dört ayağı gibi, iki taraf arasındaki iş birliği ile Çinli ve Avrupalı vatandaşların yaşam seviyesinin yükseltilmesine fayda sağlayacak." ifadesini kullandı.

"Hegemonya yerine barış", "tehdit yerine fırsat" ve "düşmanlık yerine dostluk", Çin'in gelişme stratejisini oluşturan 3 mühim öge. Çin ve Avrupa ülkeleri son görüşmede dünyada barışın korunması, kapsayıcılığın ilerletilmesi, çok taraflılık ve diyaloğun sürdürülmesi dâhil pek çok konuda mutabakat sağladı. İki taraf, ayrıca dünya ülkelerinin Covid-19 salgınıyla mücadele çalışmaları ve küresel ekonominin canlandırılmasına pozitif enerji pompalıyor.