Yorum: DSÖ'nün son kararı Çin'e güvensizlik işareti değil

Yorum: DSÖ'nün son kararı Çin'e güvensizlik işareti değil

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin'de ortaya çıkan yeni koronavirüs (2019-nCoV) salgınıyla ilgili uluslararası kamu sağlığı acil durumu ilan edildiğini duyurdu.

DSÖ, kararın onaylanmasının Çin'e "güvensizlik" anlamına gelmediğini, tam tersine Çin'in salgınla mücadele kapasitesine güven beslendiğini açıkladı. DSÖ, Çin'e yapılan personel aktiviteleriyle seyahatleri kısıtlayan tedbirleri önermediklerini de kaydetti.

Yeni koronavirüsten kaynaklanan salgın hızla yayılıyor. Çin dışındaki 18 ülkede 98 vaka tespit edildi. Mevcut durumda DSÖ'nün acil durum ilan etmesinin, salgına ilişkin sağlık durumu zayıf olan ülkelere uluslararası yardım sağlanmasına ve salgının yayılmasının önlenmesine yararlı olacağı vurgulandı.

DSÖ salgına ilişkin yeni bir karar alması, Çin'in bir "salgın ülkesi" olduğu anlamına gelmiyor. Çin'de salgınla mücadele çalışmalarında gözle görülür ilerleme kaydedilmesiyle birlikte söz konusu tanımlama her an iptal edilebilecek. BM ve DSÖ dışında başta Almanya, Fransa, ABD ve Japonya olmak üzere birçok ülke, Çin'in salgını önlemek ve kontrol etmek için aldığı tedbirleri takdirle değerlendirdi.

Çin açık, şeffaf ve sorumlu bir tavırla, DSÖ ve başka ülkelerle iş birliğini güçlendirmeye devam edecek. Çin, yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadelede nihai zafer kazanmak için tam kapasite ve güvene sahip durumda.