Yorum: Çin'in salgınla mücadele kapasitesi tam

Yorum: Çin'in salgınla mücadele kapasitesi tam

Çin'in Hubei eyaletinin merkezi Wuhan kentinde ortaya çıkan, diğer bölgelere ve bazı ülkelere de yayılan yeni tür koronavirüsü salgını Çin'in ve dünyanın odağında.

22 Ocak itibarıyla Çin genelindeki vaka sayısı 473'e, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 9'a yükseldi. Ölenlerin tamamının Hubei'de yaşadığı da gelen bilgiler arasında. Bununla birlikte Japonya, Güney Kore ve ABD'de de virüsün tespit edildiği bildirildi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, konuyla ilgili ilk açıklamasında yeni tür koronavirüsünden kaynaklı salgının yayılmasının kararlılıkla önleneceğini belirtti. Xi Jinping, salgınla mücadele çalışmalarında, can güvenliğinin ve insan sağlığının ön planda tutulması gerektiğini vurguladı.

Çin hükümeti vaktinde müdahale ve şeffaflık ilkeleri doğrultusunda koronavirüsü salgınıyla mücadele başlattı. Salgının kontrol altına alınması konusunda uluslararası iş birliğini de yoğunlaştıran Çin, küresel sağlık güvenliğini koruma hususunda sorumlu bir büyük ülke pozisyonu aldı.

Salgının ortaya çıkmasıyla vaktinde müdahale anahtar kelime haline geldi. Çin hükümeti 30 Aralık 2019 günü Wuhan'da nedeni belirsiz zatürre vakaları fark edilir edilmez bölgeye uzmanlar göndererek incelemeler yapıldı. Özellikle 2003 yılında patlak veren SARS salgınının kontrol altına alınması çalışmalarına kıyasla, Çin hükümetinin verimliliği bu kez büyük ölçüde arttı, zamandan tasarruf edildi.

Çin'in ilgili resmi birimleri, 31 Aralık 2019'u takip eden günlerde 4 kere basın toplantısı düzenleyerek salgınla ilgili en son gelişmeler ve mücadele çalışmaları hakkında dış dünyaya bilgi aktardı. Gelişmeler 11 Ocak gününden itibaren her gün güncellenmekte.

Bununla birlikte Çin'in 32 kurumunun dâhil olduğu ortak mücadele mekanizması kuruldu. Çin'in önde gelen sağlık uzmanları da halkın endişelerini gidermek için harekete geçti.

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadele Dairesi Başkanı Eric Rubin, Çin Medya Grubu'na bağlı Çin Küresel Televizyon Ağı (CGTN) muhabirine verdiği demeçte, Çin hükümetinin salgını kontrol altına alma çalışmalarının güven verdiğine dikkat çekerek, Çin'in elde ettiği bilgileri zamanında kamuyla paylaşıp dünya genelindeki salgın araştırmalarına da yardımcı olduğunu kaydetti.

Çin hükümeti, koronavirüsüyle mücadeleyi Dünya Sağlık Örgütü'yle yoğun iş birliği kurarak yürütüyor, ilgili ülkelerin yanı sıra Taiwan eyaleti, Makao ve Hong Kong özel idari bölgelerine son durumla ilgili bilgileri aktarıyor.

Sağlık teknolojilerinin gelişmesi ve küresel sağlık iş birliğinin derinleştirilmesiyle birlikte insanlığın salgın hastalıklarla mücadele kapasitesi de artmakta. SARS, Ebola, Mers ve Zika gibi hastalıkların yayılması, ilgili ülkeler ve uluslararası örgütlerin ortak çabaları sayesinde önlenebildi. Çin de bu konuda zengin deneyimlere ve kapsamlı bir önleyici mekanizmaya sahip durumda. Halkın kararlı desteği ve uluslararası iş birliği sayesinde Çin'in koronavirüsüyle mücadelede zafere ulaşma kapasitesi tamdır.