Yorum: Çin yeni yılda da dünya ile birlikte gelişecek

Yorum: Çin yeni yılda da dünya ile birlikte gelişecek

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, yeni yıl konuşmasında geçen yıl kaydedilen başarıları özetleyip gelecek yılla ilgili beklentileri dile getirerek iyi dileklerini iletti.

2019'da elde edilen başarılar dünyaya Çin'in gücünü ve bu gücün reform, dışa açılma ve inovasyon olmak üzere üç unsurdan kaynaklandığını gözler önüne serdi. Aynı zamanda Çin, diğer ülkelerle birlikte kalkınma lokomotifini ilerletmeye hazırdır.2019 itibarıyla Çin'in dost çevresi genişlemiş ve diplomatik ilişki tesis ettiği ülke sayısı 180'i bulmuştur. Bu durum, uluslararası toplumun Çin'in katkılarından emin olduğuna işaret etmektedir.

Çin'in hâlihazırda kalkınma hedefleri doğrultusunda durmaksızın ilerlerken zorluklar ve sınamalarla karşı karşıya gelmesi kaçınılmazdır. Yıl içinde Hong Kong'da yaşanan aşırı şiddet eylemleri de bu sınamalar arasında yer alıyor. Tüm meydan okumalara rağmen Çin, Hong Kong'da istikrarı koruma konusunda kendinden emindir.

Çin, 2020 yılında da "barış, dışa açılma ve kalkınma" temelinde mücadele ruhunu devam ettirecek, diğer ülkelerle birlikte Kuşak ve Yol inşasını hızlandıracak, insanlığın kader ortaklığını oluşturma yolunda ilerleyecek ve daha güzel yarınlar yaratacaktır. Bu, Çin'in kendi seçimi ve gereksinimi olmakla beraber yeni yılda dünyaya verdiği bir taahhüttür.