Yorum: Çin ulusunun yüce canlanması yolundaki adımları kimse durduramaz

Yorum: Çin ulusunun yüce canlanması yolundaki adımları kimse durduramaz

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Çin Halkının Japon Saldırganlığına Karşı Direniş Savaşı ve Dünyanın Faşizime Karşı Savaşı'nda zafere ulaşılmasının 75. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen sempozyumda yaptığı konuşmada, "Tarih, Çin ulusunun yüce canlanması yolunda atılan adımların engellenemez olduğunu kanıtlayacak. Çin halkı, hiç kimsenin veya hiçbir gücün, zorbalık yöntemiyle Çin'e iradesini dayatarak Çin'in kalkınma yönünü değiştirme ve Çin halkının kendine güzel bir yaşam yaratmak için harcadığı çabaları engelleme girişimlerine asla izin vermez." ifadelerini kullandı.

Konuşmasında, Çin'in Japonya karşısındaki direniş savaşına dair süreci ve savaşın anlamını özetleyen Xi Jinping, "Çin halkı asla izin vermez" vurgusunu yaparak, Çin ulusunun yüce canlanmasını engellemeye çalışan kişi ve güçlere ciddi bir uyarıda bulundu ve Çin'in tavrını net bir şekilde ortaya koydu.

Dünyanın Faşizme Karşı Savaşı'nın önemli bir parçasını oluşturan Çin Halkının Japon Saldırganlığına Karşı Direniş Savaşı, yakın çağda Çin halkının yabancı düşmanlara karşı giriştiği milli kurtuluş savaşı olarak biliniyor. En uzun süreli, en geniş boyutlu ve en çok kayıp verilen savaş olma özelliğini taşıyan bu mücadele, aynı zamanda Çin halkının ilk kez tam ve kesin zafere ulaştığı milli kurtuluş savaşı niteliğinde.

Xi Jinping, konuşmasında Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) liderliğinin, Çin'e özgü sosyalizm yolunun, halkın merkezde yer almasının, mücadele ruhunun ve barışçıl kalkınma yolunun kararlılıkla sürdürülmesi gerektiğini vurguladı. Bu prensipler, Çin'in kalkınma alanındaki çarpıcı başarılarının ardında yatan en önemli sebeplerden biri olduğu gibi, ülkenin gelecekteki istikametine de rehberlik edecek. Söz konusu ifadeler, ayrıca Çin'in en üst liderinin mevcut duruma derin iç görüsünü ve stratejik kararlarını da yansıtıyor.

Çin'in en üst liderinin konuşması, Çin'in güç karşısında boyun eğmeyerek ilkelerine sadık kalma, barış ve kalkınmayı koruma yönündeki kararlı tavrını bir kez daha göstermekle kalmayıp, Çin ulusunun gelişme sürecini zedelemeye çalışan tüm güçlere yapılan bir uyarı mahiyeti taşıyor. Hiçbir ülke ve hiç kimse, Çin ulusunun kalkınma sürecini engelleyemez.

Zorlukları aşarak güçlenen Çin, eskiden olduğu gibi gelecekte de mücadele ruhunu hayata geçirerek farklı risklerin üstesinden gelmeye, uluslararası toplumla birlikte insanlık için kader ortaklığını oluşturmaya devam edecek.