Yorum: Çin-Myanmar dostluğunda yeni çağ

Yorum: Çin-Myanmar dostluğunda yeni çağ

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün, Naypyidaw'da Myanmar Devlet Başkanı U Win Myint ile yaptığı görüşmede, ziyaretiyle üç önemli sinyal verilmesini beklediğini kaydetti.

Xi'nin bahsettiği bu üç sinyal ise, Myanmar hükümeti ve halkının kendi koşullarına uygun kalkınma yolunu izlemesine destek vermek, Çin-Myanmar kader ortaklığının oluşturulması için çalışmak ve iki ülke arasındaki somut iş birliğini hızlandırmak. Xi'nin söz konusu açıklaması, Çin'in Myanmar'ın kalkınmasına verdiği kararlı desteği yansıtmanın yanı sıra, yeni çağda iki ülke arasındaki dostluğa da yeni içerik ve itici güç kattı.

Bu yıl, Çin ile Myanmar arasında diplomatik ilişki kurulmasının 70. yıl dönümü kutlanıyor. Xi'nin yeni yılın ilk dış ziyaretini Myanmar'a yapması, bu ülkeyle dostluğa ve ikili ilişkilere verilen büyük önemi yansıtıyor. Myanmar da Xi'nin ziyaretine büyük önem vererek, Myanmar halkının Çin halkına olan derin dostluğunu göstermiş oldu.

Söz konusu özel dostluk, iki ülke arasında binden fazla yıldır süre gelen dostane iletişimden kaynaklandığı gibi, ikili diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 70 yıl boyunca taraflar arasında oluşturulan siyasi güven, ekonomik iş birliği ile uluslararası ve bölgesel sorunlardaki sıkı eşgüdümden de geliyor. Xi'nin Myanmar Devlet Başkanı U Win Myint'le görüşmesinde verdiği üç sinyal ise, yeni çağda Çin-Myanmar ilişkilerine yeni itici güç katacak.

Xi'nin verdiği ilk sinyal, Çin hükümeti ile halkının Myanmar hükümeti ve halkının kendi somut koşullarına göre seçtiği kalkınma yoluna verdiği kararlı destek. İkinci sinyal de, Çin-Myanmar kader ortaklığının oluşturulması için çalışmak ve ikili ilişkilerin gelişimine yeni itici güç ve canlılık katmak. Son sinyal ise, Çin'in Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin Myanmar'ın kalkınma stratejisiyle kenetlenmesini ilerleterek, karşılıklı yarara dayalı iş birliğinde daha çok sonuç alınmasını sağlamak ve iki ülkenin halklarına daha çok yarar getirmek amacıyla Myanmar ile somut iş birliğini hızlandırmak.

Aslında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, Xi Jinping'in Myanmarlı liderlerle görüşmelerinde, Çin'in diğer ülkelerle yaptığı işbirliklerinde hiçbir zaman kimseyi zorlamadığını ve başka ülkelerin iç işlerine müdahale etmediğini vurgulamış olması. Xi'nin bu ifadesi, diğer ülkelerle bir arada barış içinde bulunmanın ve karşılıklı yarara dayalı ortak kazancın, her zaman Çin'in dış işlerinin ana değeri olduğunu kanıtlıyor.

Myanmar Devlet Başkanı U Win Myint ise, Çin'in Myanmar'ın sosyo-ekonomik kalkınmasına özverili yardımlar sağladığını ifade etti. U Win Myint ayrıca, Tek Çin ilkesini kararlılıkla izlediklerini, Çin'in Hong Kong ve Makao'da uyguladığı "Bir Ülke, İki Sistem" politikasına saygı gösterdiklerini, Taiwan'ı Çin topraklarının ayrılamaz bir parçası olarak gördüklerini ve Çin'le kader ortaklığı inşa etmeye hazır olduklarını kaydetti. 

Çin ve Myanmar, yeni dönemde geleneksel dostluğu pekiştirmek, karşılıklı siyasi güveni artırmak ve karşılıklı yarara dayalı iş birliğini derinleştirmek gibi adımlarla iki ülke halkına daha fazla fayda sunacağı gibi, bölge ve dünya barışı ile kalkınmasına da yardımcı olacak.