Yorum: Bir ülke iki sistem ilkesine zarar veren kim?

Yorum: Bir ülke iki sistem ilkesine zarar veren kim?

13. Çin Ulusal Halk Meclisi'nin (ÇUHM) yıllık toplantısında Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde ulusal güvenliğin korunmasına ilişkin hukuki sistem ve icra mekanizmalarının oluşturulmasıyla ilgili karar taslağı ele alınacak.

Çin Medya Grubu tarafından yayınlanan yorum yazısı, "Hong Kong bağımsızlığı" yanlısı unsurlar ve Hong Kong'da kaos yaratan güçlerin merkezi hükümetin Hong Kong bölgesinde istikrar koruma şeklindeki sağlam iradesini ve güçlü kararlılığını küçümsememesi gerektiği uyarısında bulundu.

Hong Kong'da kaos yaratan güçler "Hong Kong versiyonu Ulusal Güvenlik Yasası" adıyla da bilinen söz konusu karar taslağının "Bir Ülke İki Sistem" ilkesine zarar vereceğini iddia etti.

Aslında kim "Bir Ülke İki Sistem Politikasına" zarar veriyor?

Tüm Hong Kong, hatta Çin ve dünya geçen yıl Hong Kong'da yaşanan bir dizi şiddet olayını gördü. Hong Kong'u karıştıran güçler "Hong Kong bağımsızlığı" propagandası yapıp ulusal bayrak ve ambleme zarar vererek polise ve yurtsever Hong Kong sakinlerine saldırdı. Asıl bu eylemler ulusal egemenlik, güvenlik ve kalkınma çıkarlarına ve "bir ülke iki sistem" ilkesine zarar verdi.

ÇUHM'ye sunulan karar taslağı Hong Kong'un ve devletin uzun vadeli refah ve istikrarını savunarak Hong Kong sakinlerinin huzurlu bir yaşam çağrısına yanıt verdi.

Hong Kong'u karıştırma meraklısı güçler "Hong Kong versiyonu Ulusal Güvenlik Yasası'nın" Hong Kong sakinlerinin insan haklarına da zarar verdiğini iddia ediyor. Bu iddianın gülünç olduğu ortada. Söz konusu yasa taslağı, Hong Kong sakinlerinin haklarını sınırlamak yerine, onların temel çıkarlarını koruyarak bölgede refah ve istikrarı gözetmektedir.

Hong Kong sakinleri yasayla korunan yüksek dereceli özerklik hakkına sahiptir. Diğer yandan, ulusal güvenlik ve "Bir Ülke İki Sistem" ilkesini korumak, Hong Kong sakinlerinin yerine getirmesi gereken bir sorumluluktur.

Hong Kong'un mutlaka istikrara kavuşacağına işaret eden yorum yazısında "bağımsızlık" ve kaos peşinde koşanların bu yanlış yoldan bir an önce dönmeleri çağrısında bulunuldu.