Yorum: ABD'li bazı politikacılar dünya barışını tehdit ediyor

Yorum: ABD'li bazı politikacılar dünya barışını tehdit ediyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien, kısa süre önce yaptığı açıklamada, Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) ABD ve müttefiki ülkeler için büyük tehdit oluşturduğunu söyledi. O'Brien, Çin'in siyasi sistemini karalamak için ön yargı dolu ifadeler kullandı. O'Brien'den önce ABD Dışişleri Bakanı Mike Pempeo ve Beyaz Saray Ticaret Danışmanı Peter Navarro da benzer açıklamalarda bulunmuştu. Söz konusu politikacıların, içerideki huzursuzlukların üstünü örterek dikkatleri dışarıya çevirmek ve kendi siyasi çıkarlarını korumak için Çin'e ön yargılı suçlamalarda bulunduğu herkesin malumu.

Beyaz Saray'daki bazı politikacılar, Çin'i karalamak için ellerinden geleni yapıyorlar ve daima aynı şeyleri tekrarlayarak, Çin'i bir tehdit ve risk olarak nitelendiriyorlar.

Örneğin, bu isimler, son dönemde, Çin'le ticari sürtüşmeyi başlattılar ve Çinli teknoloji şirketlerine baskı uyguladılar. Çin ile ABD arasındaki bağların kopması doğrultusundaki düşünceleri gündeme taşıdılar. ABD'deki Çinli basın organlarının meşru çalışmalarına zarar verdiler ve iki halk arasındaki normal temasları engellediler. Covid-19 salgınının ortaya çıkmasının ardından Çin'i karalamaya çalıştılar. Hong Kong, Taiwan ve Tibet konuları dâhil birçok meselede Çin'in iç işlerine müdahale eden bu kişiler, Güney Çin Denizi'nde de provokasyonda bulundular. Bu durumda, acaba kim kimi tehdit ediyor?

Şu an, ABD'de salgın kontrolsüzce yayılmayı sürdürüyor, ekonomik resesyon yaşanıyor ve işsizlik oranı yükseliyor. Bunun yanı sıra, ırkçılık, yoksulluk gibi sorunlar ciddileşiyor. Bu sıkıntılar karşısında uygun çözümleri bulamayan ABD'li politikacılar, kendi üzerlerine düşen sorumluluğu Çin'e atmak istiyorlar.

Çin ve ABD arasındaki çatışma, her iki tarafa da zarar verir. Bu, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşundan bu yana geçen 40'tan fazla yıllık süreçte elde edilen en önemli deneyim. Siyasi sistemleri farklı olan iki ülke, sıfır toplamlı oyundan kaçınmalı. İki ülke halklarının mutluluğu, Çin karşıtı ABD'li politikacılar tarafından yok edilmemeli. Beyaz Saray, şu an içinde bulunduğu çıkmazdan kurtulmak için temkinli ve gerçekçi bir Çin politikası uygulamalı.