Yönetişim uygulamaları toplum için önemli

Yönetişim uygulamaları toplum için önemli

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Parti Merkez Komite Okulu'ndan Profesör Liu Dongchao ulusal yönetişimin önemine dair bir yazıyı China Daily gazetesi için kaleme aldı. Sizler için alıntılıyoruz:

Yazar, TBM Merkez Komitesi Parti Okulu, Edebiyat ve Tarih Bölümü'nde profesördür. Görüşler mutlaka China Daily'in görüşlerini yansıtmaz.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) 19. Merkez Komitesi'nin 4. Genel Oturumu Çin halkının daha iyi bir yaşam için artan ihtiyacını karşılamak ve sosyalist sistemi daha da geliştirme kapsamında ulusal yönetişim sisteminin modernizasyonuna özel önem verdi. Çin'in karakteristik özellikleri ile sosyalizmi güçlendirerek, temel sorunlara daha iyi çözüm bulma planlanıyor.

PEKİ, ULUSAL YÖNETİŞİM SİSTEMİ NASIL GELİŞECEK VE MODERNLEŞECEK?

Çin usulü sosyalizm, Dördüncü Genel Kurul'unda alınan kararlar ardından ÇKP liderliğinde daha da güçlendi. Partinin liderliği, demokratik ve yasaya dayalı yönetişimi geliştirmek için çaba sarf ediyor. Bu gelişim içinde bilimsel yönetişim öne çıkıyor.

Bilimsel yönetişim, büyük kararlar için risk değerlendirerek kapsamlı karar alma ve uygulama mekanizmaları gerektirir. Demokratik yönetişim ise, parti yönetişim sisteminin demokratik sürecini ifade eder. Bunlardan en önemlisi, demokratik merkeziyetçiliği korumak ve halkla iletişimi güçlendirmektir. Bir diğeri kanuna dayalı yönetişim, Parti liderliğinin hukukun üstünlüğüne dayandırılması gerektiği anlamına gelir. Parti, yasalar ve düzenlemeler ile ülkeyi Anayasaya göre yönetmelidir.

TEKNOLOJİDEN FAYDALANMA

19. Merkez Komitesi'nin 4. Genel Oturumu, yönetişim kapasitesinin modernizasyon garantisi için yasal sistemin inşasını hızlandırma gereğini vurgulamıştır. Hukuk temelli yönetişimin ortak gelişimi, toplumda hukukun üstünlüğünü güçlendirmek için bütüncül bir yaklaşım benimsemek ve herkesin yasalara uymasını sağlamak için iyi düşünülmüş bir yaklaşım.

Ayrıca, ulusal yönetişim sistemini geliştirmek için bulut bilişim, büyük veri, yapay zekâ, nesnelerin interneti ve blockchain (blok zinciri) gibi bilgi ve iletişim teknolojilerini içeren yeni teknolojiler sürekli olarak geliştirilecektir.