Yoksulların üretimi tüketicinin ilk tercihi olacak

Yoksulların üretimi tüketicinin ilk tercihi olacak

Çin Hükümeti Devlet Konseyi, yoksulluğa karşı savaşı kazanmak için tüketimi artırma çağrısında bulundu. Yayımlanan belge, toplumun tüm kesimlerini yoksul bölgelerden veya yoksulluktan acı çeken insanlardan ürün ve hizmet almaya teşvik ediyor. Hükümetin uyguladığı yöntem halkın tamamını seferber etmesi açısından benzersiz olarak nitelendirilebilir.

Çin hayata geçirdiği politika sayesinde yıl sonuna kadar mutlak yoksulluğu ortadan kaldırma hedefine ulaşacak. Devlet Konseyi Yoksulluğu Azaltma ve Geliştirme Ofisi'nin bildirdiğine göre Orta ve Batı Çin'deki 22 il ve bölgedeki 76 bin 152 "yoksulluğu azaltma sertifikası" taşıyan ürünün satışları 15,5 milyar dolara kadar ulaştı.

SERTİFİKA ALMANIN DA ŞARTLARI VAR

Yetkilere göre; yoksul insanlar, yoksulluk çeken kırsal kooperatifler veya yoksulluğun bitirilmesine katkı sağlayan işletmelerin ürünleri sertifika alabiliyor. Bir başka yoksulluk çeken bölgelerin tümünde üretilen ürünler sertifika alamıyor. Zira yoksullar insanlar üretime katılmadığı müddetçe elde edilen kazanç kendi ceplerine değil yerel işletmelere ve kuruluşlara gidebilir. Güncel durum göz önüne alındığında yoksullukla mücadele ürünlerinin büyük bir kısmı yerli çiftçilerin mahsullerinden oluşmakta.

Yoksulluğu tüketim yoluyla hafifletmek için üç model vardır. Bunları hükümetin, piyasanın ve sosyal katılımın egemen olduğu model olarak sıralamak mümkündür. Hükümetin yoksullukla mücadeleye katılımı esas olarak sertifikalandırılmış ürünlerin alınmasına dayanırken piyasanın merkezde olduğu modelde ise e-ticaret yöntemi devreye girer. Örneğin piyasada yoksulluğun bitirilmesi ürünlerinin tüketimini teşvik etmek için birçok resmi yetkili çiftçilerin canlı yayınlarına katılarak onlara destek veriyor. Son olarak sosyal model de insanlar bilinçli bir şekilde tüketimde sertifikalandırılmış ürünleri seçerler. Yoksulluğu hafifletme modeli "balık vermekten çok balık tutmayı" öğretiyor. Nitekim devletin para yardımı yapması ve hibe etmesinden ziyade yoksullara üretim iradesi sağlaması en kesin çözümdür.

TÜKETİCİ DE KAZANÇLI ÇIKACAK

Tüketimi artırarak yoksulluğun azaltılması aynı zamanda sınai kalkınma yoluyla yoksulluğun azaltılmasıyla da yakından ilgilidir. Yoksulluğu azaltmaya yönelik tarım ürünlerinin satılması, yalnızca yoksul insanların gelirini artırmakla kalmayacak, endüstriyel gelişme yoluyla yoksulluğu azaltma hedefine ulaşılmasına da yardımcı olacaktır.

Öte yandan, tüketim kaynaklı yoksulluğun azaltılması şehirli tüketicilerin daha düşük maliyetlerle kaliteli tarım ürünlerinden yararlanmasına olanak tanıyan bir kazan-kazan ilişkisini de beraberinde getirecektir.

Tüketim odaklı yoksulluğu azaltma politikası gelecekte yoksulluğu azaltma ürünleri için markalar oluşturmaya, katma değerlerini artırmaya, rekabet avantajlarını keskinleştirmeye, yoksulluğu azaltma ürünlerinin satış kanalını genişletmeye ve yoksulluğun azaltılmasında kazancı artırmaya yardımcı olmalıdır.

Kaynak: China Daily