“Yoğun uluslararası iş birliği ve dayanışma” çağrısı

“Yoğun uluslararası iş birliği ve dayanışma” çağrısı

China Daily Başyazısı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nun cuma günü kabul ettiği, Covid-19 salgını ile mücadelede "yoğun uluslararası iş birliği ve dayanışma" çağrısı yapan kararı, yasal olarak bağlayıcı olmamasına rağmen, kararın 2 hayır oyuna karşılık 169 evet oyu alarak büyük bir çoğunlukla kabul edilmiş olması, ülkelerin nihayet virüsün ortak bir düşman olduğunu ve anlamlı koordineli bir çaba için bir imkân oluşturduğunu anladığını gösteriyor.

Başka bir deyişle, alınan karar –Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İsrail'in dışında- ortak düşmana karşı durmak için ortak bir kararlılık olduğunu gösteriyor. ABD, pazar günü itibarıyla yaklaşık 200 bin cana mal olan, ki bu dünyadaki toplam can kaybının yaklaşık yüzde 22'sini oluşturuyor, yeni koronavirüsten en fazla zarar görmesine rağmen, ABD yönetiminin aklını başına alma ihtimali görünmüyor.

ABD SALGINI POLİTİKLEŞTİRİYOR

ABD'nin BM temsilcisinin kararda Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) yapılan her atıfa –bunlar arasında örgütün liderliğinin kabul edilmesi de vardı- karşı olduğunu söylemesi, ABD yönetiminin kendi yetersizliğinin çıkmazında daha derinlere batarken salgını politikleştirmeye devam edeceğini gösteriyor.

Ve bu karar, ilk kez mayısta önerilmesine rağmen, gereğinden daha geç bir zamanda kabul edilse bile salgından en sert etkilenen ülkelerden bazılarının duruma hakim olmuş gibi görünmeleri, dünyanın sadece salgını nasıl etkin bir şekilde kontrol edeceğini öğreniyor olduğunu değil, aynı zamanda iş birliği konusundaki uzlaşmayı gerçekleştirmek için uygun koşulları da sağladığını gösteriyor.

Bu, şimdi karar alınmışken, uluslararası topluluğun salgına karşı koymak için iş birliği yapma alanı genişlerken, ABD'nin kötü niyetli lekelemelerini satacağı alanın büyük oranda daraldığı anlamına geliyor.

Çin'in BM temsilcisinin belirttiği gibi, ABD başkalarını suçlamak için parmak sallamak yerine, uluslararası topluluğun geri kalanı ile birlikte virüsü kontrol altına almaya çalışarak ve böylece küresel ekonominin yeniden canlanmasını destekleyerek, kendi halkının canlarını ve sağlığını korumaya odaklanmalıdır.

ABD YÖNETİMİ BİRLİK VE İŞ BİRLİĞİNİ UNUTMAMALI

Sadece ülke içinde durumun daha da kötüleşmesine ve diğer ülkelerin virüsü kontrol altına alma çabalarına sabote etmeye yarayan sorumluluklarından kaçma ve dikkat dağıtma yerine, ABD yönetimi kendi vatandaşlarının çıkarlarına hizmet etmenin en iyi yolunun birlik ve iş birliği olduğunu kabul etmelidir.

Salgına karşı mücadele konusunda, izole etmek için çok çaba gösterdiği Çin ve DSÖ'nden çok kendisinin izole edilmiş olması Washington'ı nefret ile ayrılık tohumları ekmek ve salgın hakkında spekülasyon yapmak yerine iş birliğinin faydaları üzerine düşünmeye teşvik etmelidir. Ne yazık ki, ABD, birinin başkalarının işlerine burnunu soktuğu zaman kendisini inceleme zahmetine katlanmadığını kanıtlamaya girişmiş görünüyor.