Yılın ilk yarısında vergiler ve işlem masraflar 1,5 trilyon yuan indirildi

Yılın ilk yarısında vergiler ve işlem masraflar 1,5 trilyon yuan indirildi

Çin Maliye Bakanlığı'na bağlı inceleme ekibi, dün 2020 yılının ilk yarısında Çin'deki mali politikaların yürütülmesiyle ilgili bir rapor yayımladı.

Rapora göre, bu yıl Çin'in mali açık oranı yüzde 2,8'den yüzde 3,6 seviyesine çıkarken, toplam mali açık önceki yılın aynı dönemine kıyasla 1 trilyon yuan artarak 3,76 trilyon yuana yükseldi. Bu gelişmenin piyasaya güven ve istikrar aşıladığı kaydedildi.

Rapor, Çin ekonomisindeki aşağı yönlü baskılar karşısında devlet tahvillerinin ve kamu yatırımlarının artırıldığını, işletmelerin karşılaştığı zorlukların azaltılması için de vergilerdeki ve işlem masraflarındaki indirimin boyutunun artırıldığını gösterdi. Ayrıca, salgının etkileri karşısında bütçe dengesi de güçlendirildi.

Söz konusu mali politikalar sayesinde, yılın ilk yarısında Çin ekonomisinin adım adım yeniden canlanmaya başladığı, başlıca endekslerde toparlanma görüldüğü belirtildi.

Yılın ilk yarısında vergilerde ve işlem masraflarında toplam 1,5 trilyon yuan (21 milyar ABD doları) indirime gidilirken, salgınla mücadelede gerekli malzemelerin tedarikinin güvence altına alınması amacıyla ilgili işletmelerin ödediği bazı vergilerde de iade uygulandı.