Yılın ilk 11 ayında büyük yabancı sermaye projesi 722'yi buldu

Yılın ilk 11 ayında büyük yabancı sermaye projesi 722'yi buldu

Çin Ticaret Bakanı Zhong Shan, Çin'in ticaret verileriyle ilgili düzenlenen bir çalışma toplantısında, ticaret işleyişinin bu yıl itibarıyla genel bakımdan istikrarlı olduğuna, önemli endekslerde olumlu eğilimin sürdüğüne ve nitelikli kalkınmada yeni ilerlemeler kaydedildiğine işaret etti.

Yabancı sermaye konusuna değinen Zhong, bu yıl Çin'in yabancı yatırımları teşvik etmeyi hedefleyen bir dizi önlem aldığını anımsatarak, Çin'de yürütülen 100 milyon doların üzerindeki yabancı sermayeli projelerin sayısının ocak-kasım döneminde yüzde 15,5 artarak, 722'ye çıktığını dile getirdi.

Bunun dışında, serbest ticaret pilot bölgeleri ve serbest ticaret limanları inşalarının istikrarlı şekilde ilerlediği, Kuşak ve Yol inşası kapsamında ekonomik ve ticari iş birliğinin sürekli derinleştiği, çok taraflı ve iki taraflı bölgesel iş birliğinin de her geçen gün daha da pekiştirildiği bildirildi.

Bakan, Çin'in önümüzdeki yıl güçlü yurt içi piyasa inşa etmenin yanı sıra, dışa açılmayı daha yüksek seviyede hızlandırarak, ticaretin nitelikli şekilde gelişmesini ilerleteceğini ifade etti.