“Yeşil olimpiyatlar” anlayışı

“Yeşil olimpiyatlar” anlayışı

Beijing Kış Olimpiyatları mekânlarının inşaatı tamamlanma sürecine girdi. Birkaç gün önce, Ulusal Stadyumun Beijing Kış Olimpiyatları için yenileme projesi tamamlandı.

Beijing Kış Olimpiyatları için Ulusal Stadyumun yenileme projesi tamamlandı / Xinhua: Zhang Chenlin

Mevcut mekânların kapsamlı kullanımı, Beijing Kış Olimpiyatları mekâa inşaatının önemli bir özelliğini oluşturuyor. Ulusal Spor Salonu, bir zamanlar jimnastik, trambolin, tekerlekli sandalye basketbolu ve diğer etkinliklerin düzenlendiği Yaz Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'nın mekânıydı. Yenilenen mekânlar, Beijing Kış Olimpiyatları erkekler ve kadınlar buz hokeyi yarışmalarına ve Beijing Kış Paralimpik buz hokeyi yarışmasına ev sahipliği yapacak.

Ulusal Spor Salonu'nun yenilenmesi, mümkün olduğu kadar eski çehresinin korunması doğrultusunda gerçekleştirildi. Genişletilmiş buz hokeyi antrenman salonu, mimari şekil, cephe malzeme seçimi ve mekânsal ölçek bölümü açısından mevcut mekânlarla uyumlu oldu. Aynı zamanda Kış Olimpiyatları'nın unsurlarını vurgulamak amacıyla 863 adet desenli camdan oluşan bir cam perde duvar inşa edilerek bir "Buz Kalesi" görsel efekti yaratıldı.

Ulusal Stadyum'un yenileme projesi "Yeşil Olimpiyatlar" anlayışı doğrultusunda yürütüldü. 

"YEŞİL OLİMPİYATLAR" ANLAYIŞI

Aydınlatma tesisi, enerji tüketimini mümkün olduğu kadar azalttı ve hava temizleme verimliliğini artırdı. Oyun sonrası buz hokeyinin yanı sıra artistik patinaj, kısa pist sürat pateni ve diğer etkinlikleri de gerçekleştirebilen mekân, yaz sporları için çok işlevli dönüştürme özelliğine sahip. Buz hokeyi oyununun değişen ihtiyaçlarını karşılamak için mekân 14 soyunma odası ünitesi olarak planlanıyor. Oyundan sonra, her soyunma odası ünitesi bölünebilecek ya da birleştirilebilecek, tekrar kullanım oranı 95'in üstünde olacak.