Yeni mevzuat ile daha parlak bir gelecek

Yeni mevzuat ile daha parlak bir gelecek

Hong Kong için ulusal güvenlik mevzuatının salı günü Özel İdari Bölge Hükümeti tarafından ilan edilmesi, şehirdeki ulusal güvenlik boşluklarını doldurarak şiddet olaylarını sonlanmasın önünü açıyor.

Fakat tüm bu süreçte akıllarda cevap bekleyen iki soru söz konusu:

Hong Kong'daki bazıları, Hong Kong'un merkezi hükümet tarafından önerilen Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi kalkınma planının bir parçası olmasına karşı çıkmaya devam edecek mi? Hong Kong, "küçük hükümet, büyük pazar" ekonomik modelini izlemeye ve "colonialera" siyasi-iş-yönetişim koalisyon sistemine bağlı kalmaya devam edecek mi?

Hong Kong'un özünde iç ve dış politik meseleler ve siyasi boğulmalar vardı. Dışarıdan, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere, Taiwan gibi Beijing karşıtı tarafların müdahalesi Hong Kong'un zayıflamasına neden oldu. Aslında ABD Temsilciler Meclisi "Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası" ile Hong Kong'un iç işlerine açıkça müdahale etmek dâhi istedi.

ABD ÇİN'İ SUÇLAYARAK BİR YERE VARAMAYACAK

Yeni koronavirüs pandemisi patlak verdiğinden beri, ABD yönetimi umutsuzca tüm suçu Çin'e yıkmaya çalışıyor. Bu da ABD'nin Hong Kong'u Beijing'e saldırmak için kullanmaya devam edeceğini, özellikle de "finansal ayrışmaya" yol açan daha fazla "algı testi" yürütmek için fırsat kolladığına işaret ediyor.

Ulusal Güvenlik Yasası Hong Kong'un siyasi, ekonomik ve sosyal istikrarını korumak için tasarlanmıştır. Hong Kong'un refah ve istikrarının korunmasına yardımcı olurken, merkezi hükümet de yıllarca göz ardı edilen veya ihmal edilen derin sorunların ele alınmasında yardımcı olacak. Merkezi hükümet ayrıca Hong Kong'un toplumsal huzursuzluk ve şiddetten sonra kalkınma yoluna dönmesini sağlamak için önlemler alacak.

Hong Kong için ilk büyük zorluk, uluslararası bir finans ve lojistik merkezi olarak konumunu nasıl pekiştireceğidir. Böylece Çin'in gelişimindeki özel rolünü koruyabilir. Merkezi hükümet, Hong Kong'un merkezi statüsünü güçlendirmesine yardımcı olacak önlemler almalıdır.

ULUSAL GÜVENLİK MEVZUATININ TANITIMI ULUSLARARASI YATIRIMCILARI HONG KONG'DAN UZAK TUTACAK MI?

Uluslararası yatırımcılar Hong Kong'da istikrarlı bir sosyal düzen ve yatırımlarından kayda değer getiri elde etmekle daha çok ilgileniyorlar. Yatırımcılar, ABD ve İngiltere'nin daha ulusal güvenlik yasalarına sahip olmasına rağmen New York ve Londra gibi büyük küresel finans merkezlerine yatırım yapmaya cesaret ederse, Hong Kong'u reddetmelerinin bir nedeni yoktur.

Yine de, Hong Kong'un küresel yatırımcıların daha geniş bir yelpazesini çekmek için Hong Kong'un küresel bir finans merkezi olarak konumunu güçlendirmeye yönelik planlar yapmalı. Küresel ekonomi durgunluğa girdi. Uluslararası Para Fonu (IMF) son zamanlarda küresel ekonominin bu yıl yüzde 4,9 küçüleceğini tahmin ediyor.

Kaynak: China Daily