Yeni başkanın Çin'e karşı sert bir tutum almasını istiyorlar

Yeni başkanın Çin'e karşı sert bir tutum almasını istiyorlar

Global Times / Hu Xijin

Donald Trump yönetimi, son 40 gününü Çin'i kışkırtmak için kullanıyor. Bazı Çinliler bu ekiple kavga etmeye değemeyeceğini ve bunlara müsamaha göstermek gerektiğini düşünüyor. Böyle bir strateji tehlikelidir. Ne olursa olsun sabırlı davranacağımıza inanırlarsa, kesinlikle doymak bilmez ve daha vicdansız hale gelirler. Çin'in ulusal çıkarlarına ağır zarar verecek hareketlere girişirler, böylece gelecek Joe Biden hükümeti için bir örnek teşkil ederler, hatta bu yönetimin gelecekteki gündemini çalarlar.

Trump ekibinin kibirliliğine karşı her defasında kararlılıkla mücadele etmek zorundayız. Eğer sınırı aşan kötü hareketler yaparlarsa, yüksek yoğunluklu çatışmaya girme konusunda korkusuz olmalıyız.

TRUMP YÖNETİMİ İLE İLGİLİ ÇEŞİTLİ SPEKÜLASYONLAR VAR

Trump yönetiminin Beyaz Saray'daki son günlerinde büyük hareketlere girişeceği konusunda değişik spekülasyonlar var. Örneğin bu hareketlerden biri, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'yu, isyana teşvik etmek için Taiwan Adası'nı ziyarete göndermek olabilir. Bazıları Trump'ın Taiwan Adası'na ani bir ziyaret yaparak "diplomatik ilişki" kurduklarını ilan edebileceğini bile söylüyor. Eğer böyle yaparsa, Çin'in tepkisi Trump yönetimi ile koordineli hareket eden Demokratik İlerici Parti yetkilileri üzerinde baskı kurmak için yıkıcı bir darbe olmalıdır.

Çin'in ılımlı seçeneği, Taiwan Adası üzerinde uçmak için savaş uçakları göndermek olmalıdır. Uçaklar durumun ciddiyetine göre, Çin'in ada üzerindeki egemenliğini ilan etmek için Taipei semalarında çok alçaktan uçmaya karar verebilirler. Bu Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) ve adanın kibirliliğine ağır bir darbe indirir.

YENİ ABD BAŞKANINI ÇİN'E KARŞI SERT BİR ÇİZGİYE SOKMAYA ÇALIŞIYORLAR

Bütün dünyanın Trump yönetiminin Çin-ABD ilişkilerini benzeri görülmemiş ve kurallara karşı bir tarzda zayıflattığını görebileceğinden kesinlikle emin olmalıyız. Trump ekibinin, bütün deliliğine rağmen, görevi bırakmadan önce an zayıf ve en az desteğe sahip döneminde olduğu açık. Bir sonraki başkanı Çin'e karşı sert bir çizgiye sokmaya çalışıyorlar. Dahası, bu kendi yönetim dönemi boyunca ABD'nin ulusal stratejisini belirlemek için hesaplı bir hareket ve normal iktidar devrinin ciddi biçimde bozulması.

Uluslararası toplumdaki herkes Trump yönetiminin şimdi Çin'i kışkırttığını biliyor. Pompeo ya da üst düzey bir yetkilinin (Taiwan'ı) ziyareti tek Çin ilkesinin ağır bir ihlali olur. Bu hiçbir şekilde Beijing için kabul edilebilir bir şey değildir. Bütün dünya Çin'in tepki vereceğini biliyor ve herhangi bir güçlü tepki anlaşılabilir bir tepki olacaktır. 

ÇİN ORDUSU ASKERİ ÇATIŞMA SENARYOLARINA HAZIR

Bu yüzden, şu anda Taiwan Boğazları'nda ciddi bir krizden korkmuyoruz. Bırakın uçaklarımız ada üzerinde uçsun. ABD-Taiwan'ın çizgiyi aşan provokasyonlarına karşı saldırımızın meşruluğunun sağlam ahlaki temelleri olacaktır. Sözde Taiwan ordusu Halk Kurtuluş Ordusu'na ateş açma cesaretine sahip değil. Eğer ateş açarlarsa, bunun bir savaşın başlangıcı olacağını tümüyle biliyorlar. Ordumuz derhal Taiwan askeri havaalanları ve diğer önemli askeri tesislerine yıkıcı bir hasar verecektir.

Çin ordusu askeri çatışma senaryolarına tümüyle hazırdır. Ve bütün ülkenin desteğini kazanacaktır. Taiwan'da moraller hızla çökecektir. Trump'ın dengesiz hareketlerinin sadece kendi çıkarı ve küçük bir grubun ihtirasları için yapıldığı herkesin malumudur. Bu vahşi soytarılıklar Amerikan vatandaşlarının çoğunluğu tarafından desteklenmiyor. Çin çatışmayı kesinlikle kazanacaktır ve Trump yönetimi görevi utanç verici bir şekilde terk edecektir. Sakin olmak zorundayız. Çin-ABD ilişkilerinin şu anki kötü durumu Çin tarafının görmek istediği bir şey değil. Ancak, ani talihsizliklerden kaçınılamaz. Trump yönetiminin deliliğinin nihai aşamasında kışkırttığı dalgalar karşısında sakin olmamız gerekir.

Çin bir nükleer ve uzay gücüdür. İlk ada zinciri yakınında bol savaş ve güçlü geçit vermeme kabiliyetlerine sahibiz. Eğer Trump yönetimi, Taiwan Boğazları'nda bir elveda gösterisi yapmak istiyorsa, kendilerini küçük düşüreceklerdir. Çin bu savaşı kazanarak, yeni bir onur kazanacaktır.