Yapısal sorunlar yeni vergileri getiriyor

Yapısal sorunlar yeni vergileri getiriyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) otomobil vergileri üzerinden Brüksel'i cezalandırmadı ama bu kez de Avrupa Birliği'ne (AB) dönük yeni bir soruşturma hazırladığında. ABD ve Avrupa arasında 15 seneden bu yana devam eden et, otomobil, çelik ve diğer kalemlerdeki anlaşmazlık tarafların korumacı ticaret anlayışı yüzünden genişleyebilir.

Avrupa'nın sırasıyla 1,6 ve 1,59 trilyon dolar olan uçak ve tekstil sektörü şimdilerde ABD'nin en yüksek tarife uyguladığı kalemler arasında. Bununla birlikte buldozer, peynir ve zeytin ürünleri ile donmuş domuz, likör, kahve ve kimi likör çeşitleri de ABD'nin ek gümrük vergisi radarına girebilir.

ABD ve AB arasındaki gümrük tarifesi anlaşması ve Washington önderliğindeki Dünya Ticaret Örgütü'nün Avrupa mallarına uyguladığı 7,5 trilyon dolarlık vergi Boeing ve Airbus gibi firmalara sübvansiyon tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.

EN YÜKSEK VERGİ TARİFESİ OLAN BEŞ ÜRÜN

ABD tarife listesindeki en yüksek beş ürün:

Boş ağırlığı 30.000 kilogramdan fazla olan yeni uçaklar. İngiltere, Fransa, Almanya ve İspanya'dan kaynaklanan diğer askeri olmayan uçaklar: 1,6 milyar dolar değerinde.

İngiltere'den tekstil ürünleri: 1,58 milyar dolar değerinde.

 Zeytinyağı ve diğer zeytin ürünleri: 1,55 milyar dolar değerinde. Dondurulmuş domuz eti, taze peynir ve zeytin ürünleri: 570 milyon dolar değerinde. 

Likör 550 milyon dolar değerinde.

ABD DAHA FAZLA ZARAR GÖREBİLİR

AB üyesi ülkelerin ihracat yapısını göz önünde bulundurarak, Fransa ve İngiltere en fazla acı çekecek. Zira Fransız ürünleri 2,75 milyar dolar değerinde ve 1,86 milyar dolar değerindeki İngiliz ürünü daha yüksek tarifelere maruz kalacak. Buna karşın ABD tarifelerinin daha yüksek olduğu Avrupa Birliği malları ABD'ye yapılan toplam ihracatının sadece yüzde 1,5'ini oluşturuyor.

ABD'nin ithalat yapısı göz önüne alındığında, bu tarifelerin Washington'a AB'den daha fazla olumsuz etki yapması muhtemel. 

ÇİN VE ABD ANLAŞMAZLIĞI ETKİLİYOR

Diğer yandan AB de yapısal çelişkiler ve artan popülizm gibi bir sorunla karşı karşıya. Örneğin, Birleşik Krallık, aralık ayında sonuçları tahmin edilemeyen genel seçime gidecek. Buradan çıkan sonuç Brexit hatta toplamda Avrupa'nın gelişim beklentilerine etki edebilir.

Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşı devam ettikçe Avrupa'da ekonomik büyümenin beklentilerini ciddi şekilde etkileyebilir. Bu şüphesiz dünya ekonomisi için daha büyük problemler yaratabilir.

Kaynak: China Daily