Yapay zekâ destekli mağaza

Yapay zekâ destekli mağaza

CGTN / Matteo Giovannini

Çin'in dünya standartlarında bir teknoloji merkezi olarak evrimi, yapay zekânın (AI) önem düzeyini önemli ölçüde artırdı. Hızla milyarlarca dolarlık bir endüstri haline geldi ve şimdi hemen hemen her sektördeki şirketler tarafından benimsenerek verimliliği artırmak ve görevleri yerine getirme süresini azaltmak için bir fırsat görüyor.

Ülkenin gücünün, temelde, mevcut büyük miktarda veriyi ve iyi gelişmiş bir teknolojik altyapıyı birleştiren dünyanın en büyük yapay zekâ ekosistemini inşa etmek için yapılmış iddialı bir stratejik plana dayandığı belirtildi. Bunlar arasında tarih merkezleri ve 5G ağı, çok sayıda unicorn company (değeri 1 milyar dolar üzerindeki genç teknoloji şirketleri) ile yeni kurulan ve hızlı büyüme gösteren şirketler, araştırma ile geliştirmeye yönelik cömert yatırımlar ve risk sermayesi şirketleri tarafından sağlanan sermayelerin mevcudiyeti bulunmaktadır.

Bu bağlamda, yapay zekânın yakın zamandaki hızlı gelişimi hiçbir zaman yeni şirketlerin girişimleri ve yatırımlarıyla asla başarılamazdı, ancak bu, Danıştay'ın Temmuz 2017'de 150 milyar dolar değerinde yerli bir yapay zekâ endüstrisi kurmayı ve 2030'a kadar dünyanın önde gelen yapay zekâ gücü olmayı amaçlayan bir politika yayınlama kararına yeniden uyarlanabilecek çok daha geniş bir ulusal stratejik çerçevenin sonucudur.

YAPAY ZEKÂ DESTEKLİ MAĞAZA

Bu hafta, Çin'in perakende hizmetleri platformu Meituan Dianping'in, Beijing banliyölerindeki Shougang iş pilot bölgesinde, insansız perakende mağazası olan ilk yapay zekâ destekli Mai mağazasını 14 Ekim'de resmi olarak açtığı bildirildi. Bu, müşterilere, doğrudan bir QR kodu aracılığıyla veya Meituan'ın uygulamasını kullanarak mağazanın etrafındaki sınırlı bir coğrafi bölge içinde mal satın almanın mümkün olduğu yeni bir insansız teslimat perakende konseptini deneyimleme fırsatı verdi.

İlk yapay zekâ akıllı mağazasının açılışı, Tencent destekli platform için bir başka önemli başarıyı temsil ediyor. Bu, çok karmaşık gerçek dünya sorunlarını ele alabilen, hızla kararlar alabilen ve kesin tahminler sağlayabilen yemek dağıtım hizmetleri için kullanılan bir sistem olan daha önce başlatılan Yapay Zekâ (AI) destekli "Süper Beyin" den alınan olumlu sonucu arttırdı.

Depo yönetimi, tedarik ve dağıtımı entegre ederek, Meituan sonunda perakende değer zincirinin her adımını kontrol edebilecek şekilde tasarlandı. Tüm süreç boyunca ortaya çıkabilecek olası sorunları ortadan kaldırmak ve Alibaba'dan Jack Ma'nın birkaç yıl önce Yeni Perakende vizyonu olarak tanımladığı şeyin somut bir gösterisini, fiziksel mağazalar ile sanal e-ticaret platformu arasındaki sınırların kaldırılması sağlandı.

MEITUAN'IN YAPAY ZEKÂ MAĞAZASI, PERAKENDE DENEYİMİNİ BİR SONRAKİ SEVİYEYE TAŞIYOR

Meituan'ın, maksimum verimlilik, analitik kullanımında hassasiyet ve otomatik güdümlü araçlar (AGV) aracılığıyla müşterilere daha iyi hizmet vermek için, mağazaların konumuna göre coğrafi bölgelere bir ayrım yaptığının fark edilmesi ilgi çekti.

Ayrıca, AGV, envanter ve mağazaların coğrafi haritalaması ile yapay zekâ destekli "Süper Beyin" kombinasyonu, son aşamaya stratejik bir çözüm sağlamaya katkıda bulunur. Ürünlerin menşei ve varış yeri arasındaki kısa segment, ilişkili yüksek maliyetler nedeniyle e-ticaretteki en büyük zorluklardan birini temsil etmektedir.

Yeni AI destekli Mai mağazasının, alışveriş deneyimini geliştirecek, şikâyetleri azaltacak ve marka sadakati, itibar ve müşteri tutma açısından olumlu sonuçlara yol açacak hızlı ve özel bir hizmetle, kötü ve standartlaştırılmış bir hizmet gibi perakende endüstrisinin geleneksel olumsuz noktalarının üstesinden gelmesi bekleniyor.

Talihsiz Covid-19 salgını, teknolojinin insanların günlük yaşamına büyük ölçüde dâhil olma ihtiyacını hızlandırmaya da katkıda bulundu ve insansız araçların kullanımıyla malları teslim etmenin daha yeni ve daha güvenli yollarına olan ilgiyi artırdı. Bu teknolojinin temas ile bulaşım riskinin daha yüksek olduğu durumlarda insan emeğinin yerini alabileceği belirtildi.

Bu anlamda, yapay zekâ destekli perakende hizmeti, pandemi sırasında mevcut işgücünün azalması ve çevrimiçi siparişlerin katlanarak büyümesi nedeniyle fiziksel teslimatın geçerli bir entegrasyonunu temsil etti ve insani dönüşüm yoluyla farklı bir iş piyasasına bakış açısı sağladı.

Sonuç olarak, Meituan'ın ilk yapay zekâ mağazasını açması, şirket için büyük bir başarıyı temsil etti ve bu da daha verimli bir maliyet yapısı elde ederken tüm perakende sektörünü modernize etmede stratejik olarak önemli bir adım olarak görüldü. Çin için bu başarı, bu on yıl içinde yapay zekâda küresel lider olma yolundaki durdurulamaz rotasının bir devamı niteliğinde ve müşteriler için bu hareket, kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi aracılığıyla artık kapılarının önünde istedikleri her şeyi alabileceklerini garanti ediyor.