Yapay beyinde insansı raaksiyonlar gözlemlendi

Yapay beyinde insansı raaksiyonlar gözlemlendi
Bilim insanları, laboratuvar yapımı insan beyninde tarihte ilk defa insansı elektriksel akım gördüklerini belirttiler. Bu araştırma, gri maddenin nasıl ortaya çıktığı konusunda nörolojik anlayışımızı geliştirecek.
 
İnsan beyni sırlarla dolu ve bilim insanları bu sırrı çözmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Beynin sırlarından biri de gri madde ve bu maddenin oluşumunu anlamayı amaçlayan araştırmacılar, laboratuvarda mini bir beyin üretmişti.

Araştırmada kullanılan beyinlerin bilincinin olup olmadığı bilinmiyor. Araştırmacılar bu beyinlerdeki aktivitenin henüz aldırılabilir seviyedeki bebeklere eşit olduğunu söylese de çok da kesin konuşamıyorlar. Bu durum yeni bir etik tartışmayı da beraberinde getiriyor. Muotri, insan nöro gelişiminin ilk aşamalarının genetik kodlarımızda kayıtlı olduğunu söylüyor. İlk olarak çok ilkel ve zayıf beyin dalgaları görülen organımsılar büyüdükçe daha farklı frekanslarda sinyaller de yaymaya başladı. 

Erken doğan bebeklerin beyin aktiviteleri ile organımsıdaki gelişimi inceleyen bilim insanları, yapının doğal bir beyinle aynı şekilde geliştiğini gözlemledi. Yapay beyinler sayesinde insan zihninin nasıl şekillendiğini de daha iyi anlayacağız. Bu beyinlere Zuka virüsü gibi virüsler enjekte edildiğinde fiziksel olarak deforme oldukları görüldü. 

Araştırmalarda dikkat çeken bir başka nokta ise, herhangi bir şekilde müdahale edilmeyen ya da deforme olmayan beyinlerde de beyindeki bağlantılarda ortaya çıkan farklılıklar nedeniyle epilepsi gibi hastalıklar gözlemlendi. 

Kaynak: www.webtekno.com