Yang Jiechi, Pompeo ile telefonda görüştü

Yang Jiechi, Pompeo ile telefonda görüştü

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve ÇKP Merkez Komitesi Dışişler Komisyonu Ofisi Başkanı Yang Jiechi, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile dün telefonda görüştü.

Pompeo görüşmede, yeni koronavirüs salgınının meydana gelmesinin ardından, ABD tarafının endişelerine zamanında karşılık verildiği için Çin'e teşekkür etti. Pompeo, ABD'nin Çin ile yoğun koordinasyon ve teması sürdürmeye hazır olduğunu söyledi. Çin'e gerekli yardımı sağlayacaklarına işaret eden Mike Pompeo, küresel sağlık güvenliği alanındaki meydan okumayı Çin ile birlikte göğüsleyeceklerini belirtti.

Yang Jiechi görüşmede, çekirdeğinde Xi Jinping olan Çin Komünist Partisi liderliği altında, Çin halkının salgınla mücadelede nihai zafer kazanma kararlılığı, kapasitesi ve güveninin tam olduğunu kaydetti.

Yang, salgının meydana gelmesinin ardından, Çin'in sorumlu, dışa açık ve şeffaf bir tavırla salgına ilişkin bilgileri Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve ABD dâhil ilgili ülkelerle paylaştığına dikkat çekerek, Çin'in ABD dâhil Çin'de bulunan tüm yabancı vatandaşların can güvenliğine büyük önem verdiğini aktardı.