Yang Jiechi: ABD'nin Hong Kong'a müdahalesine kararlılıkla karşı çıkıyoruz

Yang Jiechi: ABD'nin Hong Kong'a müdahalesine kararlılıkla karşı çıkıyoruz

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve ÇKP Merkez Komitesi Dışişleri Komisyonu Ofisi Başkanı Yang Jiechi, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu'ndan geçen "Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası" adlı tasarıya kararlılıkla karşı çıktıklarını ve kınadıklarını belirtti. Yang Jiechi, ABD Kongresi'nin Çin'in defalarca yaptığı itirazları görmezlikten gelerek Çin'in içişlerine kabaca müdahale etmesinin uluslararası hukuka ve uluslararası ilişkilerin temel ilkelerine aykırı olduğunu söyledi.

Hong Kong işlerinin tamamen Çin'in içişleri olduğunu ve dışarıdan gelen herhangi bir gücün buna müdahale etmemesi gerektiğini kaydeden Yang Jiechi, Çin hükümetinin ülkenin egemenliğini, güvenlik ve gelişme çıkarlarını koruma kararlılığı, bir ülke iki sistem ilkesini uygulama kararlılığı, dışarıdan gelen herhangi bir gücün Hong Kong işlerine karışmasına karşı çıkma kararlılığının şaşmadan devam edeceğini söyledi.

Yang'a göre, ABD Kongresi'nin onayladığı ilgili yasa tasarısı, Çin'in çıkarlarına ciddi bir şekilde zarar verip Hong Kong'da refah ve istikrarı ciddi bir şekilde tahrip etti.

Hong Kong'da şu an en acil görev şiddet ve kaosun durdurulması ve düzene yeniden kavuşulmasıdır. Çin tarafı ABD'ye söz konusu tasarının yasa haline getirilmesi ve Hong Kong işlerine karışma girişiminin derhal durdurulması çağrısında bulundu. ABD'nin Hong Kong meselesi aracılığıyla Çin'in içişlerine karışma ve Çin'in gelişmesini engelleme komplosu asla başarılı olamayacaktır. Ana kesiminin güçlü desteğiyle Hong Kong'da uzun vadeli refah ve istikrar korunacaktır.