“Yabancı ülkelerin Hong Kong işlerine müdahale hakkı yok”

“Yabancı ülkelerin Hong Kong işlerine müdahale hakkı yok”

Çin Dışişleri Bakanlığı, ilgili ülkelere Çin'in egemenliğine saygı göstererek, Hong Kong'un işlerine ve Çin'in iç işlerine müdahale etmeyi durdurma uyarısında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere, Avustralya ve Kanada'nın Dışişleri Bakanları tarafından yapılan ortak açıklamaya ilişkin değerlendirmede bulundu.

Zhao Lijian, "Çin Ulusal Halk Meclisi'nin Yıllık Toplantısı'nda Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde Ulusal Güvenliğin Korunmasını Öngören Hukuk Sistemi ve İcra Mekanizmasının Güçlendirilmesine Dair Karar'ın onaylanması, tamamen Çin'in iç işlerine ait bir konu. Hiçbir yabancı ülkenin buna müdahale etme hakkı yok. İlgili ülkeler, bu karara asılsız suçlamalar yönelterek, Hong Kong'un işlerine ve Çin'in iç işlerine kabaca müdahale ediyor. Çin, bundan büyük hoşnutsuzluk duyuyor ve buna kesinlikle karşı çıkıyor. Çin, ilgili ülkeler nezdinde ciddi girişimlerde bulundu." diye konuştu.

ABD, İngiltere, Avustralya ve Kanada'nın Dışişleri Bakanları tarafından yapılan açıklamada, Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde Ulusal Güvenliğin Korunmasını Öngören Hukuk Sistemi ve İcra Mekanizmasının Güçlendirilmesine Dair Karar'ın onaylanmasının, Çin-İngiltere Ortak Açıklaması'nda belirlenen uluslararası yükümlülüklere aykırı olduğuna ve bu kararın "Bir Ülke, İki Sistem" ilkesine zarar vereceğine işaret edilmişti.