Yabancı liderler ve uluslararası örgütlerden Çin'in salgınla mücadelesine destek

Yabancı liderler ve uluslararası örgütlerden Çin'in salgınla mücadelesine destek

Çok sayıda ülkenin lideri ve uluslararası örgütlerin temsilcileri, Çin'in yeni koronavirüsü salgınıyla mücadele çabalarını takdirle değerlendirerek Çin'in bu yöndeki çalışmalarına destek verdi.

Küba Komünist Partisi Merkez Komitesi Birinci Sekreteri Raul Castro, "Çin'in aldığı tedbirler Çinli dostlarımızın yeteneğine yönelik güvenimizi artırdı, Çin'in zengin deneyimlerine dayanarak salgının üstesinden gelebileceği inancındayız." açıklamasında bulundu.

Kamboçya Başbakanı Hun Sen, Kamboçya halkının Çin halkıyla birlikte salgınla mücadele edeceğini dile getirdi.

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, Çin'in aldığı güçlü tedbirlerin Çin hükümetinin salgınının önlenmesi ve kontrolü kararlılığı ve güvenini yansıttığını ifade etti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Çin'in salgının önlenmesi ve kontrolünde gösterdiği çabalar ve ilgili bilgileri şeffaf bir şekilde paylaşmasını övgüyle değerlendirdi.

Öte yandan, Vietnam, Kore Cumhuriyeti (KC), Sri Lanka ve Avustralya dâhil bazı ülkelerin liderleri, Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü gibi uluslararası örgütlerin sorumluları da Çin halkına desteklerinin altını çzdi.