Yabancı büyükelçilerden Xinjiang'daki terörle mücadele çalışmalarına övgü

Yabancı büyükelçilerden Xinjiang'daki terörle mücadele çalışmalarına övgü

Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi hükümetinin daveti üzerine bölgeyi ziyaret eden yabancı diplomatlar, hâlihazırdaki terörle mücadele çalışmalarını övgüyle değerlendirdi.

Laos, Kamboçya, Filipinler, Nepal, Sri Lanka, Bahreyn ve Nijerya'nın Beijing Büyükelçileri ile diplomatik temsilcileri 19-21 Ağustos günlerinde Urumçi ve Turfan'ı ziyaret etti.

Nijerya'nın Beijing Büyükelçisi Ahmad Jidda, yaptığı değerlendirmede, terörizm ve dini aşırıcılığın insanlığın ortak düşmanı olduğunu ifade etti.

Ülkelerin terörle mücadelede işbirliği yapması gerektiğine işaret eden Jidda, Çin hükümetinin bu alandaki deneyimlerini öğrenerek Çin ile temas ve işbirliğini güçlendireceklerini vurguladı.

Nepal'in Beijing Büyükelçisi Leela Mani Paudyal, mesleki eğitim merkezlerinde öğrencilerin radikal düşüncelerden arındırıldığını ve mesleki beceri eğitimi aldıklarını kaydetti. Nepalli Büyükelçi, öğrencilerin mezun olduktan sonra istihdam piyasasına güçlü rakipler olarak adım atacaklarına inancını da dile getirdi.

Bahreyn'in Beijing Büyükelçisi Anwar Al-Abdullah ise bir ay önce İslam İşbirliği Teşkilatı'na üye bazı ülkelerin Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'ne (BMİHK) bir mektup gönderdiğini hatırlattı.

Büyükelçi, mektupta üye ülkelerin Çin hükümetinin terörle mücadele ve dini aşırıcılığı giderme çabalarına desteklerini ifade ederek, Çin'in insan haklarını koruma kararlılığını övgüyle değerlendirdiklerini söyledi.