Xinjiang'daki köylülerin gelirinde büyük artış

Xinjiang'daki köylülerin gelirinde büyük artış

Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki köylerde kişi başına düşen yıllık gelir 2016'dan beri kaydedilen en yüksek seviyeye ulaştı.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu'nun (NBS) açıkladığı rakamlara göre, Xinjiang'daki köylerde kişi başına düşen gelir 2019'da bir önceki yıla göre yüzde 9,6 oranında artışla 13 bin 122 yuanı (yaklaşık bin 900 ABD doları) buldu.

NBS'nin açıklamasında, Xinjiang'da kentler ve köylerin arasındaki gelir farkının azaldığı, gelir dağılımında kentsel kesimlerin kırsal kesimlere oranının 2,79'dan 2,64 seviyesine gerilediği belirtildi.

NBS'ye bağlı Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi İnceleme Ekibi Başkanı Wang Guirong, geçen yıl Xinjiang ekonomisinin istikrarlı geliştiğini ve yoksulluktan kurtarma çalışmalarında büyük ilerleme kaydedildiğini belirtti.

Wang, bu gelişmelerin yanı sıra uygulanan destek politikalarıyla birlikte köy ve kasaba düzeyindeki yerleşim birimlerinde yaşayan vatandaşların gelirlerinin hızla arttığını dile getirdi.

Wang Guirong'un verdiği bilgilere göre, geçen yıl Xinjiang'da kişi başına düşen yıllık gelir kent ve kasaba düzeyinde yüzde 5,8 artarak 34 bin 664 yuana (yaklaşık 4 bin 952 ABD Doları), köy düzeyinde ise yüzde 9,6'lık artışla 13 bin 122 yuana (yaklaşık 1900 ABD Doları) ulaştı. Köylerdeki gelir artış kent ve kasabalara oranla 3,8 puan hız kazandı.