Xinjiang'daki iş gücü fazlası bölge dışında istihdam edilecek

Xinjiang'daki iş gücü fazlası bölge dışında istihdam edilecek

Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin kırsal kesimlerinde yaşayan ve iş gücü fazlasını oluşturan 2 milyon 700 bini aşkın sayıda kişinin Xinjiang dâhil olmak üzere başka bölgelerde istihdam edileceği bildirildi.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, yoksullukla mücadele çalışmaları kapsamında kırsal kesimlerdeki 2 milyon 700 bini aşkın sayıdaki iş gücü fazlası, yaşadığı yere yakın olması kaydıyla başka yerleşim bölgelerine gidip çalışmaya teşvik edilecek.

Yerel hükümet, Xinjiang'ın kırsal kesimlerinde birincil, ikincil ve üçüncül endüstrilerin entegre şekilde geliştirilmesi ve özel işletmelerle iş birliği yoluyla istihdam fırsatlarını artırmayı ve 2 milyon 700 bini aşkın sayıda kişiyi başka bölgelerde istihdam etmeyi hedefliyor.

Bu hedefe ulaşmak için, 2020 yılında Xinjiang'da mesleki becerileri artırma hareketi başlatılacak. Kırsal kesimlerdeki emekli askerler, lise ve ortaokul mezunları, iş dışı bırakılan işçiler ve engelliler gibi istihdam konusunda zorluk yaşayan gruplara yönelik olarak işletmelerin istihdam ihtiyacını karşılayacak düzeyde eğitim verilecek.

Öte yandan, özel projelerle istihdam ederek yoksulluğu azaltma planı uygulanmaya devam edecek. Xinjiang'ın güneyindeki dört ile bağlı yoksul durumdaki 22 ilçede kayıtlı 20 bin fazla kişiye başka bölgelerde iş sağlanması da hedefler arasında.