Xinjiang'da turizm çeşitleniyor

Xinjiang'da turizm çeşitleniyor

Zengin turizm kaynaklarına sahip olan Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde sonbahar ve kış sezonu kapsamında 350 çeşit zengin içerikli kültür ve turizm etkinliği düzenliyor.

Etkinlikler kapsamında tarım turu, gelenek ve görenekler turu gibi yeni eğlenceler düzenlenerek, turistlere bambaşka bir seyahat deneyimi sunuyor.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Kültür ve Turizm Dairesi'nin yayınladığı son duyuruda, sonbahar ve kış turizm sezonunun kapsamlı şekilde başlatılmasına paralel olarak, bölgenin çeşitli kesimlerinin art arda turizm listesi hazırladığı, liste kapsamında gerçekleştirilen 350 çeşit kültür ve turizm etkinliğinin gelecek yıl başına kadar devam edeceği belirtildi.

Ateş memleketi olarak bilinen Turfan'da köylüler olgunlaşmış üzümleri toplamakla meşgul. Turfan'da dün "En Güzel Üzüm Mevsimi" etkinliği düzenlendi.

Buraya seyahate gelen Li Fang vücut ısısı ve sağlık kodu testinden geçtikten sonra servise binerek Üzüm Vadisi manzara bölgesine geldi. Burada lezzetli üzümlerin tadına bakmanın yanı sıra üzüm kültürüyle ilgili bilgi edinen Li, "Şu an havalar biraz serin ve ulaşım için kolaylık sağlanıyor." dedi.

Altay kentinin Burultokay ilçesindeki milyonlarca yağlı kuyruklu koyunun yeri değiştirilerek, göçebe yaşam kültürünün çekiciliğini yansıtma, Urumçi'de düzenlenen kışlık koyun kesme etkinliği yakın mesafede at üstünde dans izleme, Aksu bölgesi köy kültür ve turizm etkinliğinde İpek Yolu maddi olmayan kültür miraslarını kapsamlı şekilde sergileme….. Tüm bu çeşitli kültür ve turizm etkinlikleri sonbahar sezonunda gerçekleşiyor.

Xinjiang'ın kayık turizmi son yıllarda daha çok turist çekerken, turistler burada kayık sporunun tadını çıkarma fırsatına kavuşuyor. Bu yıl bölgede kayık etkinliklerinin içeriği geçen yıla göre genişletilirken, yüksek dağda kayık yapma, yürüyüş yarışı ve otomobil yarışı gibi birçok etkinlik düzenleniyor.

Öte yandan, Xinjiang'da "cep telefonuyla Xinjiang'ı gezme" platformunun online olarak hayata geçirilmesiyle birlikte, otel, lokanta ve pansiyon gibi 20 bini aşkın temel veri bulut üzerine çıkarıldı, böylece turistler "yeme, konaklama, seyahat, alışveriş ve eğlence" gibi akıllı hizmetlerden yararlanıyor.