Xinjiang'da kentlerde 460 bin yeni istihdam

Xinjiang'da kentlerde 460 bin yeni istihdam

Çin'in kuzeybatısındaki Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde bu yılın ilk üç çeyreğinde kentlerde yaşayan 466 bin 700 kişiye iş imkânı sağlandığı açıklandı.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Müdürlüğünden verilen bilgiye göre, yılın başından bu yana, bölge hükümeti tarafından alınan istihdam olanaklarını artırmayı ve iş ortamını iyileştirmeyi amaçlayan önlemler neticesinde, eylül ayı sonu itibarıyla bölgede yer alan kent ve kasabalardaki yeni istihdam sayısı 466 bin 700'e çıktı.

Yeni istihdam edilen nüfus, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2,62 artarken, kent ve kasabalardaki kayıtlı işsizlik oranı yüzde 3,16'ya indi.

Kent ve kasabalardaki istihdam oranını yükseltmek ve çalışan bireyin bulunmadığı hanelerde en az bir kişiye iş bulunmasını güvence altına almak için bölge hükümeti "birebir yardım" politikaları yürüttü. Bu sayede, kent ve kasabalarda yaşayan 40 binden fazla kişi istihdam edilirken, istihdam oranı yüzde 7,89 yükseldi.

Bununla beraber, Xinjiang bölgesinde inovasyonu teşvik, küçük ve mikro işletmelere kredi desteği ve vergi indirimi gibi tedbirler sayesinde de 66 bin 300 kişi yeni işletme kurdu. Söz konusu işletmeler yaklaşık 130 bin yeni istihdam yarattı.