Xinjiang'da dış ticaretteki artış devam ediyor

Xinjiang'da dış ticaretteki artış devam ediyor

Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde yılın ilk 11 ayında dış ticaretteki artışın korunduğu açıklandı.

Urumçi Gümrük İdaresi tarafından yapılan açıklamaya göre, Xinjiang'ın yılın ilk 11 ayındaki dış ticaret hacmi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31,1 artarak 149 milyar 170 milyon yuanı buldu. Eylül, ekim ve kasım aylarındaki artış ise sırasıyla yüzde 76, yüzde 83 ve yüzde 60,1 seviyesinde kaydedildi.

Açıklamada, ithal ve ihraç edilen ürünlerin yapısında da iyileşme görüldüğü belirtildi.

Verilen bilgilere göre makine ve elektronik ürün ihracatı yüzde 38 büyüyerek 30 milyar 710 milyon yuanı buldu. Bu sayı, Xinjiang'daki toplam dış ticaretin yüzde 26,8'ini oluşturdu. Aynı dönemde Xinjiang'da sağlık ve tedavi cihazları alanında gerçekleştirilen ithalat ise yüzde 82,5 oranında arttı.

Kazakistan Xinjiang ile ilk 11 aydaki ticaret hacmi en yüksek ülke olurken, Pakistan, Avustralya, Singapur, İngiltere, Vietnam ve Arjantin ile ithalat ve ihracat hacmi de büyük ölçüde arttı.

Makine, elektronik eşya, giyim, ayakkabı gibi ürünler, Xinjiang'ın en çok ihraç ettiği ürünler arasında yer alırken, doğal gaz, tarımsal ürünler ve makine donanımları da en çok ithalat edilen ürünleri oluşturuyor.

Açıklamada, İpek Yolu Ekonomik Kuşağı İnovasyona Dayalı Kalkınma Pilot Bölgesi'nin kurulduğu Xinjiang'ın hâlihazırda 98 ülke ile sınır ötesi ticarette Renminbi kullandığı ifade edildi.