Xinjiang'da ağırlanan turist sayısında rekor artış

Xinjiang'da ağırlanan turist sayısında rekor artış

Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde geçen yıl ağırlanan turist sayısı ve elde edilen turizm geliri rekor seviyeye ulaştı.

Verilere göre, bölgeyi ziyaret eden turist sayısı önceki yıla göre yüzde 41,6 artarak 200 milyonu aştı, turizm geliri de yüzde 40,4 büyüyerek 345 milyar 265 milyon yuanı (yaklaşık 50 milyar dolar) buldu.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Başkanı Şöhret Zakir, bölgedeki 13. Halk Meclisi 3. Toplantısı'na sunduğu raporda, 2019 yılında ekonominin turizmle geliştirilmesi stratejisinin hayata geçirildiğini kaydetti.

Kar ve Buz Festivali gibi temalı aktivitelerin geliştirildiğini ve şahsi araçlarıyla seyahat eden turistlere daha iyi hizmet verildiğini belirten Zakir, Pamir Yaylası'nın 5A dereceli turistik mekân statüsüne yükseltildiğini ifade etti.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Halk Meclisi'nin temsilcilerinden Miao Xinzhuo ise, son yıllarda bölgedeki istikrarlı ekonomik büyümenin turizm sektörünün gelişmesine zemin hazırladığını söyledi.

Miao, turizm sektörünün gelişmesinin bölgedeki lokantacılık ile otelcilik gibi hizmet sektörü alanlarına dinamizm kattığını ve çok sayıda istihdam fırsatı yarattığını da kaydetti.