Xinjiang: Vatandaşlarımızın inanç özgürlüğü etkin korunuyor

Xinjiang: Vatandaşlarımızın inanç özgürlüğü etkin korunuyor

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Basın Ofisi Sözcüsü Elican Anayit, Xinjiang'da vatandaşların inanç özgürlüğünün etkin şekilde korunduğunu açıkladı.

Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi yerel hükümeti tarafından dün düzenlenen basın toplantısında, Alman ZDF televizyonu muhabiri Anayit'e "Xinjiang'da inanç özgürlüğü durumu nasıl, Çin'de dini faaliyetler için hükümetin dini işler idaresinden onay alınması gerekiyormuş. Bu durum Xinjiang'da inanç özgürlüğünün kısıtlandığı anlamına mı geliyor, mesleki eğitim merkezlerinde eğitim gören kursiyerler dini faaliyette bulunabiliyorlar mı?" sorusunu yöneltti.

Elican Anayit, Çin Anayasası ve ilgili yerel yönetmeliklerle vatandaşların inanç özgürlüğünün hukuki koruma altında olduğunu söyledi.

Anayit, "Xinjiang'da yaşayan etnik gruplara mensup vatandaşlarımız siyaset, ekonomi, toplum ve kültür gibi alanlarda eşit haklara sahip. Herhangi bir dine inanıp inanmamak, tamamen vatandaşların kendi tercihine bağlı. Xinjiang'da 103 İslam derneği faaliyet gösteriyor. Vatandaşların dini mekânlarda veya evlerinde namaz ve oruç gibi ibadetleri eda etmeleri veya dini bayramlarını kutlamaları hukuk ışığında güvence altında. Bu tür faaliyetlere hiçbir örgüt veya bireyin müdahalesine izin verilmez. Mesleki eğitim merkezleri okuldur. Kursiyerlerin bu okullarda dini faaliyetlere katılmasına izin verilmez, ancak kendi evlerine döndükleri zaman özgürler." diye konuştu.

Xinjiang'da inanç özgürlüğünün korunduğunu, gerçeklere saygı gösteren her bireyin görebileceğine dikkat çeken Sözcü Elican Anayit, Xinjiang'da uygulanan dini politikaların Müslüman ülkeler dâhil uluslararası toplum tarafından olumlu değerlendirildiğini vurguladı.